Ushqimet që duhet të konsumoni kur keni mungesë energjie

0
Gjigandi

Mungesa e gjumit dhe orari i vështirë i jetës së përditshme thithin energjinë tonë dhe shpesh shkaktojnë përgjumje.

Pasi të përjashtoni faktorët e mundshëm patologjikë që ju “vjedhin” energjinë, përfshini në dietën tuaj tre ushqimet e mëposhtme që ofrojnë stimulim psikologjik.

Çokollata

Falë përmbajtjes së feniletilaminës, stimulon qendrat e kënaqësisë së trurit, ndërsa pas konsumimit të tij lirohen endorfina, opioidet natyrale, të cilat kanë veti analgjezike dhe përmirësojnë humorin.

Vezët

RonaTyra

Seleni është një mikroelement që gjendet në arrat braziliane, vezët dhe shpendët dhe luan një rol të rëndësishëm në sekretimin e hormoneve të tiroides, të cilat ndikojnë në humorin tonë. Studimet kanë treguar se gratë, dieta e të cilave nuk e përfshin atë, janë më të prirura ndaj depresionit.

Fara liri

Acidet yndyrore omega-3 duket se kanë një efekt antidepresiv. Peshku me vaj, frutat e detit, arrat dhe disa produkte të fortifikuara janë burime të mira. Në veçanti, farat e lirit ju furnizojnë me acid α-linolenik, të cilin trupi nuk mund ta sintetizojë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu