Trazirat\ Britania tërheq stafin e ambasadës nga Libani

0
Gjigandi

Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar tha të hënën se po tërheq përkohësisht një pjesë të stafit të ambasadës britanike nga Libani për shkak të situatës së sigurisë në rajon.

“Ambasada vazhdon me punën thelbësore duke përfshirë shërbimet për shtetasit britanikë”, thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të Ministrisë së Jashtme.

Muajin e kaluar, departamenti ministror këshilloi shtetasit britanikë që të mos udhëtojnë në Liban për shkak të rreziqeve që lidhen me konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit.

Tensionet u ndezën përsëri në kufirin verior të Izraelit të dielën, me Izraelin dhe Libanin që të dy njoftuan viktima civile nga sulmet e vazhdueshme midis Forcave të Mbrojtjes të Izraelit dhe militantëve të Hezbollahut të mbështetur nga Irani.

 

RonaTyra

p.k\dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu