Tajlanda dekriminalizon kanabisin, por ende nuk lejon konsumin

0
12
Gjigandi

Tajlanda të enjten u bë vendi i parë në Azi që dekriminalizoi kanabisin — por dënime të ashpra do të zbatohen ende për ata që përdorin drogën, sipas ministrit të shëndetësisë.

Duke folur për CNN në një intervistë përpara vendimit, Ministri i Shëndetësisë së Tajlandës, Anutin Charnvirakul tha se ai priste që prodhimi legal i kanabisit të nxiste ekonominë, por paralajmëroi se përdorimi rekreativ i drogës mbetet i paligjshëm.

“Është një jo”, tha Anutin, i cili është edhe zëvendëskryeministër. “Ne kemi ende rregullore sipas ligjit që kontrollojnë konsumin, pirjen e duhanit ose përdorimin e produkteve të kanabisit në mënyra joproduktive.”

Nën dekriminalizimin, nuk është më krim të kultivosh dhe tregtosh marijuanë dhe produkte kërpi, ose të përdorësh pjesë të bimës për të trajtuar sëmundjet. Kafenetë dhe restorantet mund të shërbejnë gjithashtu ushqim dhe pije të mbushura me kanabis — por vetëm nëse produktet përmbajnë më pak se 0,2% tetrahidrokanabinol (THC) , përbërësi kryesor psikoaktiv i bimës.

Dënime të ashpra mbeten në fuqi sipas Aktit të Shëndetit Publik, duke përfshirë deri në tre muaj burg dhe një gjobë 800 dollarë për pirjen e kanabisit në publik.

“Ne kemi theksuar përdorimin e kanabisit dhe lëndëve të para për qëllime mjekësore dhe për shëndetin,” tha Anutin. “Nuk ka pasur asnjëherë një moment që ne do të mendonim për t’i mbrojtur njerëzit që të përdorin kanabis në aspektin e rekreacionit — ose ta përdorin atë në një mënyrë që mund të irritojë të tjerët.”

Në veçanti, ministri kishte një paralajmërim të ashpër për turistët e huaj që mendojnë të ndezin një kanabis në publik.

“Tajlanda do të promovojë politikat e kanabisit për qëllime mjekësore. Nëse turistët vijnë për trajtim mjekësor ose vijnë për produkte të lidhura me shëndetin, atëherë nuk është një problem, por nëse mendoni se dëshironi të vini në Tajlandë vetëm sepse keni dëgjuar se kanabisi ose marihuana është legal … ose vini në Tajlandë për të pirë duhan lirisht, kjo është e gabuar.

“Mos eja. Ne nuk do t’ju mirëpresim nëse thjesht vini në këtë vend për atë qëllim”, tha ai.

Anutin, një ish-manjat, tha gjithashtu se shpreson që industria e kanabisit tajlandez të gjenerojë miliarda dollarë të ardhura duke nxitur bujqësinë.

“Ne presim që vlera e industrisë së kanabisit të kalojë lehtësisht 2 miliardë dollarë,” tha ai, duke theksuar stimujt e fundit si bashkëpunimi me Ministrinë e Bujqësisë për të shpërndarë 1 milion bimë kanabisi falas për familjet në të gjithë vendin.

“Tajlanda, nga sa më thanë, është një nga vendet më të mira për të rritur bimët e kanabisit”, tha Anutin.

“Unë mendoj se njerëzit tajlandez janë të emocionuar dhe të etur për të qenë lojtarë — qoftë si investitorë ose prodhues të produkteve, si dhe si konsumatorë. Me teknologjinë e sotme dhe strategjitë e marketingut, Tajlanda nuk do të jetë e pakrahasueshme në aftësinë për të promovuar produktet e kanabisit në botë. ”

Mesazhe kontradiktore

E enjtja është një ditë historike në zbutjen e ligjeve të kanabisit në Tajlandë dhe pason vendimin historik të vendit në vitin 2018 për të lejuar përdorimin e marijuanës mjekësore .

Që atëherë, nën drejtimin e Anutin, ligjet rreth kanabisit janë liruar më tej, me heqjen e luleve të kanabisit nga lista e narkotikëve të ndaluar në vend.

Më shumë se 3,000 të burgosur që vuajnë dënimet me burg për vepra penale të drogës lidhur me kanabisin dhe kërpin do të lirohen të enjten pas njoftimeve nga Ministria e Shëndetit Publik të Anutin.

Dhe festime të mëdha janë planifikuar këtë fundjavë. Një ngjarje e organizuar nga Highland Legalization, një grup tajlandez i avokimit të marihuanës, do të ketë dy ditë shfaqje muzikore, diskutime në panel dhe shitje ushqimesh kanabisi.

Megjithatë, edhe me ligjin e liberalizuar, për disa mund të mbetet një paranojë. Aktivistët janë ankuar prej kohësh se boshllëqet në ligj dërgojnë mesazhe kontradiktore.

Vetëm javë më parë, një grua 56-vjeçare u arrestua në shtëpinë e saj në provincën lindore Chonburi pasi oficerët e policisë me rroba civile panë një bimë kanabisi në vazo në dhomën e saj të gjumit.

Burri i saj më vonë sqaroi se ajo kishte presion të lartë të gjakut dhe diabet dhe ata kishin kultivuar bimën për ta shtuar në ushqimin e tyre.

Duke komentuar rastin, Anutin tha se katër oficerët e përfshirë ishin disiplinuar.

“Ata u paralajmëruan dhe u pezulluan. Ata nuk iu bindën ligjit që sapo kemi vendosur,” tha Anutin. “Megjithatë, ne duhet të edukojmë njerëzit e zakonshëm dhe zbatuesit e ligjit dhe t’u bëjmë të ditur se sa larg mund të shkojnë në lidhje me përdorimin e përmbajtjes së kanabisit … brenda kornizës ligjore. Kjo është ajo që ne jemi përpjekur të bëjmë, të japim sa më shumë informacion që të mundemi për të edukuar njerëzit.”

Kitty Chopaka, një sipërmarrëse kanabisi me bazë në Bangkok, e cila ka kërkuar legalizimin për vite me radhë, e mirëpriti relaksimin.

“Pika kyçe e avokimit për legalizimin e kanabisit është promovimi i përdorimit të sigurt dhe të përgjegjshëm. Fakti është se kanabisi tani do të jetë po aq i ligjshëm sa hudhra, nuk ka rregulla apo ligje të vendosura për ta kontrolluar atë,” tha Chopaka.

Megjithatë, duke vënë në dukje arrestimet e fundit, ajo mbron një qasje të kujdesshme.

Ekspertët kanë hedhur idenë e lejimit të përdorimit të kanabisit në hapësira private pasi sipas tyre burgjet do të mbushen sërish. CNN

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu