Stoltenberg i sëmurë, anulon vizitën në Berlin

0
16
Gjigandi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg anuloi vizitën e tij në Berlin me një njoftim të shkurtër. Kjo është bërë e ditur nga Ministria Federale e Mbrojtjes në Berlin. “Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka informuar se vizita e tij në Berlin do të anulohet ”, thuhet në një deklaratë.

Anulimi është për arsye shëndetësore. Një zëdhënës i NATO-s në Bruksel tha se Stoltenberg ishte i sëmurë dhe do ta bënte vizitën e planifikuar në Gjermani “jo personalisht, por nga larg”. Në bisedë është një video konferencë. Sipas zëdhënësit, Stoltenberg vuan nga herpesi , i cili mund të ndodhë pas një sëmundjeje Covid 19. Prandaj, Stoltenberg punon nga shtëpia.

Herpes është një sëmundje virale ngjitëse që shkakton skuqje. Stoltenberg u infektua me Corona në mes të majit.

Stoltenberg dëshironte të takonte kancelarin Olaf Scholz dhe ministren e Mbrojtjes Christine Lambrecht në Berlin. Ndër të tjera do të diskutohej edhe për përgatitjet për samitin e NATO-s nga 28 deri më 30 qershor në Madrid.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu