Si të stabilizoni emocionet tuaja në biseda të vështira

0
Gjigandi

Mendoni për herën e fundit që keni ndjerë acarim, ankth ose zhgënjim gjatë bashkëveprimit me të tjerët. Çfarë prisnit të merrnit nga një mik apo koleg që u ndalua apo u shpërfill? Nuk jeni ndjerë i vlerësuar? Kishit frikë se nuk kishin vërtet nevojë për ju? Po kur drejtove një mbledhje skuadre ose stërvite një shef të ri dhe nuk shkoi ashtu siç kishe shpresuar? A ishin reagimet e tyre shpërfillëse? Mendoni se çfarë mendonte truri juaj se po humbisni, në mënyrë që të jeni më objektivë me reagimet tuaja në të ardhmen.

Mos u turpëroni ose mos u zemëroni për impulsin tuaj për të mbrojtur veten, për të bindur të tjerët ose për t’u mbyllur. Pavarësisht se sa i pjekur emocionalisht mendoni se jeni, truri juaj do të nxisë reagime përpara se “uni juaj më i lartë” të ketë një shans për të ndërhyrë.

Zgjidhni se si dëshironi të ndiheni përpara bisedës

Zgjidhni një ose dy fjalë që përfaqësojnë se si dëshironi të ndiheni kur hyni dhe ndërveproni. Dëshironi të ndiheni të qetë dhe të guximshëm, të kujdesshëm dhe kurioz, apo të qetë dhe të sigurt? Këto do të jenë fjalët tuaja kyçe gjatë bisedës për t’i kthyer ndjenjat tuaja në gjendjen tuaj të dëshiruar emocionale nëse ndjeni se po reagoni.

Kushtojini vëmendje trupit tuaj

A mbani irritim në stomak, shpatulla apo nofulla? Kur jeni në ankth , a ju rreh zemra më shpejt dhe ju nxehet pjesa e pasme e qafës? Gjatë bisedës, vini re ndonjë tension në trupin tuaj. Sa më shpejt të vini re reagimet tuaja, aq më shpejt mund t’i zhvendosni ato.

Relaksohuni

Merrni frymë dhe nxirrni për të çliruar tensionin. Lëreni gjakun të rrjedhë më lirshëm në trurin tuaj.

Zgjidhni

Mbushni trupin tuaj me fjalë kyçe emocionale që keni zgjedhur përpara bisedës. Lejojini vetes të ndjeni ndryshimin përpara se të flisni.Ju mund t’i praktikoni këto hapa në çdo bisedë ose situatë që ju bezdis ose ju frikëson.Mos harroni se zhvillimi i zakonit për të vërejtur dhe zhvendosur emocionet tuaja kërkon kohë. Praktika të bën të aftë, jo të përsosur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu