Recetë/ Fërgesë me mish të grirë dhe vezë

0
Gjigandi

Përbërësit:
Gjysëm kilogramë mish qingji ose viçi i grirë

1 qepë e madhe e grirë hollë,

2 thelbinj hudhër të grirë hollë,

1 lugë gjelle salcë domate,

1 lugë çaji spec djegës pluhur

4 vezë,

2 lugë gjelle gjalpë,

Kripë dhe piper sipas dëshirës,

2 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë.

Përgatitja:
Vendosni një tigan të madh e të thellë në zjarr.

Hidhni gjalpin dhe kur ai të jetë nxehur, shtoni qepën e grirë hollë.

Pasi të jetë kavërdisur lehtë, shtoni mishin dhe përziejini së bashku me lugë druri.

Kavërdisini për disa minuta deri sa mishi të jetë skuqur.

Shtoni më pas salcën e domates, hudhrën dhe specin djegës.

Lërini të skuqen deri sa lëngu i mishit të ketë avulluar.

Shtoni kripën dhe piperin.

Sa i përket hedhjes së vezës keni dy alternative.

Kur mishi të jetë skuqur plotësisht, me një lugë druri hapni katër vende për vezët dhe hidhini aty.

Mbylleni kapakun, uleni temperaturën dhe lërini vezët të gatuhen për 5-8 minuta.

Nëse dëshironi, tiganin mund ta fusni në furrë dhe t’i jepni kohën e duhur që të piqen vezët.

Kur fërgesa të jetë gati, servireni duke i hedhur sipër majdanozin e freskët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu