Si të dallojmë ndryshimin midis një sulmi paniku dhe ankthit?

0
Gjigandi

Edhe pse ka disa ngjashmëri, një sulm paniku dhe një sulm ankthi janë kushte të ndryshme mjekësore. Ankthi lidhet më së shumti me pritjen e një situate stresuese, eksperience apo ngjarjeje, ndaj zhvillohet gradualisht, shkruan Healthline.

Njësulm paniku ndodh papritur dhe përfshin frikë intensive të shoqëruar me simptoma fizike si rrahje të shpejta të zemrës, gulçim ose vjellje. Mund të jenë të pritshme dhe të papritura.
Një sulm i papritur paniku ndodh pa një shkak të dukshëm, dhe një i pritshëm shkaktohet nga stresues të jashtëm si fobitë.

Simptoma të ngjashme

Sulmet e panikut dhe ankthit janë shumë të ngjashme sepse kanë të njëjtat simptoma emocionale dhe fizike. Gjithashtu, një person mund të përjetojë si ankth ashtu edhe sulme paniku në të njëjtën kohë.

– ankth dhe shqetësim

RonaTyra

– frika nga vdekja ose humbja e kontrollit

– ndjenja e ndarjes nga bota ose vetvetja

– rrahje të shpejta të zemrës

– dhimbje gjoksi

– vështirësi në frymëmarrje

– shtrëngim në fyt ose ndjenjë mbytjeje

– gojë e thatë

– djersitje

– të ftohtë apo të nxehtë

– lëkundje

– mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash

– të përziera

– dhimbje stomaku ose parehati në stomak

– dhimbje koke

– ndjesi të fikët ose marramendje

Si e dini nëse keni një sulm paniku ose ankthi?

Ankthi lidhet kryesisht me diçka që perceptohet si stresuese ose kërcënuese, dhe sulmet e panikut nuk shkaktohen gjithmonë nga faktorë stresues, kështu që ato zakonisht ndodhin papritur.

Niveli i ndodhjes

Ankthi mund të jetë i lehtë, i moderuar ose i rëndë. Për shembull, ankthi mund të jetë i pranishëm pa vetëdije ndërsa ju bëni aktivitetet tuaja të përditshme. Sulmet e panikut në përgjithësi përfshijnë simptoma serioze që ndikojnë në funksionimin e trupit.

Shpejtësia e fillimit

Ankthi mund të zhvillohet gradualisht dhe sulmet e panikut zakonisht vijnë papritur.

Efekti

Sulmet e panikut zakonisht shkaktojnë shqetësim ose frikë nga një sulm tjetër. Kjo mund të ndikojë në sjelljen në mënyrë që personi të shmangë vendet ose situatat që ata mendojnë se mund të shkaktojnë një sulm.

Shkaqe të ngjashme

Sulmet e papritura të panikut nuk kanë shkaqe të qarta. Sulmet e parashikuara të panikut dhe ankthit mund të shkaktohen nga shkaqe të ngjashme.

– një punë stresuese

– situata sociale

– fobi të tilla si agorafobia (frika nga turmat ose hapësirat e hapura), klaustrofobia (frika nga hapësirat e vogla) dhe akrofobia (frika nga lartësitë)

– kujtime të përvojave traumatike

– sëmundjet kronike (sëmundjet e zemrës, diabeti, sindroma e zorrës së irrituar, astma)

– dhimbje kronike

– tërheqja nga droga ose alkooli

– kafeinë

– barna dhe suplemente

– probleme me gjëndrën tiroide

Mjekimi

Trajtimi përfshin terapi të ndryshme si terapi njohëse, terapi konjitive-sjellëse, terapi ekspozimi dhe teknika relaksimi, si dhe medikamente të tilla si ilaçet kundër depresionit dhe ilaçet kundër ankthit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu