Recetë/ Sufle me çokollatë

0
Gjigandi

Perberesit :

150 gr çokollatë e zezë (e grirë imët)

1 lugë gjelle gjalpë

1/4 copë lëkurë portokalli (e grirë imët)

3 vezë

2 lugë gjelle miell

1/2 lugë gjelle kakao pluhur

Kripë

Shegë

Kivi dhe Reçel

Pergatitja:

1.Në një tigan me nxehtësi mesatare hedhim çokollatën e grirë imët dhe gjalpin.

2.I trazojmë mirë derisa të shkrihen dhe ndërkohë i shtojmë edhe disa copëza të tjera të çokollatës.

3.Shtojmë pak kripë dhe tri vezët dhe i rrahim mirë.

4.Pastaj heqim tiganin nga zjarri.

5.Në tigan shtojmë miellin dhe kakaon derisa të krijohet një masë homogjene.

6.Me ndihmën e një luge e kalojmë masën në disa forma specifike.

7.Sipër i vendosim një copë të vogël çokollate dhe i vendosim në furrë përreth 25 minuta.

8.Pasi të jetë gati e servirim në pjatë, duke i vendosur anash një fetë portokalli, pak shegë, dy feta kivi dhe një lugë kafe reçel.

9.Sipër i shtojmë pak sheqer pluhur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu