Recetë/ Pilaf me perime

0
Gjigandi

Përbërësit:

1 qepë mesatare
4 karrota
100 gr bizele
350 gr oriz
3 lgj vaj luledielli
kripë, piper i zi
Përgatitja:

Grijmë imët qepën dhe karrotat dhe më pas i kaurdisim në vaj luledielli. Shtojmë bizelet dhe orizin dhe vazhdojmë kaurdisjen për pak minuta. Më pas shtojmë ujin në raportin 1 me 2 (1 oriz – 2 ujë). E lemë pilafin me perime të gatuhet dhe e servirim menjëherë të ngrohtë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu