Recetë/ Kek çokollate me salcë molle

0
Gjigandi

Përbërësit

2 gota miell
2 lugë gjelle kakao pluhur (e paëmbëlsuar)
1 e gjysmë lugë çaji pluhur pjekës
gjysmë lugë çaji kripë
gjysmë filxhan gjalpë
1 e gjysmw filxhan sheqer (i bardhë)
2 vezë
2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
2 gota salcë (e paëmbëlsuar)
1 filxhan çokollatë (copa jo shumë të ëmbla)
gjysmë filxhan arra (të copëtuara)

Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C.
2
Lyejmë me yndyrë dhe miell një tigan. Përziejmë së bashku miellin, kakaon, sodën për pjekje dhe kripën në një tas. I lemë mënjanë.
3
Në një tas të madh, përziejmë në një masë kremoze gjalpin dhe sheqerin, duke përdorur një mikser elektrik në shpejtësi mesatare.
4
Rrahim një nga një vezët. I përziejmë në ekstraktin e vaniljes. I rrahim bashkë në përzierjen e miellit duke i hedhur dhe salcën e mollës.
5
Hedhim brumin në një tigan pjekjeje. E spërkasim me copa çokollate dhe arra të copëtuara.
6
E pjekim në 175 gradë C për 35 minuta. E lemë të ftohet në një raft teli.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu