Putin është gati për dialog… por ja kush janë kushtet

0
59
Gjigandi

Pavarësisht pushtimit rus të Ukrainës, si Moska ashtu edhe Uashingtoni kanë theksuar rëndësinë e vazhdimit të komunikimit për çështjen bërthamore. Të dyja vendet janë fuqitë më të mëdha bërthamore në botë me një total prej rreth 11,000 bomba bërthamore.

Duke iu drejtuar një forumi ligjor në Shën Petersburg, presidenti rus tha se dialogu do të kërkonte “punë të vështirë së bashku” dhe do të synonte të parandalonte një përsëritje të “ajo që po ndodh sot në Donbas”.

Ai përsëriti se Rusia kishte nisur një pushtim të Ukrainës për të “mbrojtur rusët etnikë dhe njerëzit rusishtfolës në rajonin lindor të Donbasit nga persekutimi nga Kievi” dhe akuzoi Ukrainën për “krime kundër njerëzimit”.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se pushtimi i Rusisë ndaj fqinjit të saj është për një akt të  agresioni që synon pushtimin e territorit ukrainas dhe rrëzimin e Presidentit Volodymyr Zelensky.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu