Punë burrash për mbijetesë

0
epa03609354 Nepalese women from Rolpa district work at a brick factory in Lalitpur, Nepal, 04 March 2013. Nepal celebrates International Womens Day on 08 March 2013 as a public holiday for all citizens. EPA/NARENDRA SHRESTHA
Gjigandi

Në këtë fotografi dy gra mbajnë mbi shpinë tulla në një fabrikë në Lalitpur, Nepal.

Varfëria dhe pamundësia për të gjetur një mënyrë tjetër për të mbijetuar i bën femrat të marrin përsipër punë të rënda në vende të varfra si Nepali.

Nepali ka një popullsi prej rreth 28 milionë banorë dhe ka qënë monarki deri në vitin 2007.

90 % i popullsisë merret me bujqësi, por një zë i rëndësishëm ekonomik është turizmi pasi në territoret e Nepalit gjendet pika më e lartë e botës – Mali Everest (8848m).

Ka një sipërfaqe prej 147,181 km². Në Veri kufizohet me Kinën dhe në Jug me Indinë.

a.c./dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu