Pesë veprime që do ju bëjnë të ndiheni më mirë dhe të kujdeseni për sistemin gastrointestinal

0
Gjigandi

Është pjesa e trupit që punon shumë çdo ditë për të tretur ushqimin, për të forcuar sistemin imunitar dhe për të rregulluar humorin. Është mirë t’i kushtojmë vëmendje edhe atij, t’i tregojmë pak dashuri dhe ta ndihmojmë të funksionojë siç duhet, duke mbështetur funksionimin normal të organizmit tonë.

Gastroenterologët kryesorë ndajnë praktika efektive që kontribuojnë në funksionimin e mirë të sistemit gastrointestinal. “Zakonet dhe sjelljet e shëndetshme të përfshira në rutinën tonë të mëngjesit vendosin tonin për pjesën tjetër të ditës dhe çojnë në sjellje më të shëndetshme në përgjithësi, të cilat gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e tretjes, ” vëren Dr. Aditya Sreenivasan, një gastroenterologe në spitalin Lenox Hill në Nju Jork. York. Ai zbulon pesë zakonet e tij të mëngjesit – ato janë aq të lehta sa mund t’i filloni nesër.

#1 Pini një gotë ujë para kafesë. Temperatura e ujit nuk ka rëndësi – çfarëdo që ju pëlqen. Është e rëndësishme të pini ujë duke kontribuar kështu në hidratimin adekuat të trupit tuaj. Në këtë mënyrë (hidratim adekuat) zvogëlohet mundësia e problemeve si fryrja e barkut, dispepsi, kapsllëku e deri te ngrënia e tepërt.

#2 Hani mëngjes në një kohë të caktuar. Në këtë mënyrë ju ndihmoni trupin të rregullojë një sërë hormonesh që kontrollojnë një sërë funksionesh nga disponimi deri te lëvizjet e zorrëve. Rregullsia e ngrënies së mëngjesit ndihmon në përballimin e kapsllëkut, si dhe për ata që kanë problem me zorrët e irrituar.

#3 Zgjidhni një mëngjes të pasur me fibra. Në këtë mënyrë ju do të përmirësoni mikrobiomën tuaj të zorrëve në vetëm dy javë sipas hulumtimit të publikuar në mSystems. Përveç kësaj, ju luftoni kapsllëkun. Mëngjesi ideal i Dr. Aditya Sreenivasan përmban drithëra, proteina, fruta dhe perime. Por është mirë të shmangni proshutën dhe salsiçet pasi konsumimi i shpeshtë i tyre është lidhur me inflamacionin e traktit gastrointestinal dhe është shoqëruar me rritjen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë.

#4 Bëni një shëtitje. Duke vepruar kështu, trupi juaj përfiton në shumë nivele: shëndet më të mirë të zemrës, rregullim të peshës, humor të përmirësuar dhe sistem imunitar më të fortë. Përveç kësaj, aktiviteti fizik kur është sistematik lufton edhe problemet gastrointestinale si kapsllëku dhe fryrjet.

#5 Jini të qëndrueshëm me… zorrët tuaja . Në praktikë, kjo do të thotë t’i përmbahesh orarit të përditshëm të zorrëve dhe të mos vonosh kur “të ndihesh ashtu”, por asnjëri nuk është ulur në banjë duke shfletuar në internet duke pritur që “diçka të ndodhë” – të dyja taktikat e predispozojnë trupin për zhvillimin e hemorroideve, sipas te Dr. Sreenivasan.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu