Nëna shqiptare me 4 fëmijët nxirret nga Gaza. Ministri Hasani: Vijojmë procedurat për kthimin në Shqipëri

0
Gjigandi

Ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani ka bërë me dije se janë nxjerrë nga Gaza 5 shqiptarët e parë, nëna me 4 fëmijët e saj.

Në një reagim në platformën X, ministri Hasani bën me dije se aktualisht nëna dhe fëmijët e saj ndodhen në Egjipt, ku dhe po kryhen procedurat që kthimin e tyre në Shqipëri.

Postimi i ministrit Igli Hasani në platformën X:

Pas tre javësh përpjekjesh e vështirësish, më në fund shtetasit e parë shqiptarë, një nënë dhe 4 fëmijët e saj të mitur, sapo lanë territorin e Gazës.

 

RonaTyra

 

Ata ndodhen tashmë të sigurt në Egjipt, ndërsa vijojmë proçedurat për kthimin e tyre sa më të shpejtë në Shqipëri.

Mirënjohje për autoritetet e Izraelit dhe Egjiptit për bashkëpunimin, për mbështetjen si dhe kolegëve të ambasadave shqiptare në Izrael dhe Egjipt për punën e mirë në këtë situatë e operacion kompleks.

Po punojmë ngushtë me autoritetet për kthimin e shpejtë e të sigurt të shtetasve të tjerë shqiptarë që ndodhen në Gaza.

 

p.k\dita

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu