Me gomone drejt Anglisë/ Shqiptarët punësohen në ‘shtëpi bari’ brenda 3 ditëve

0
Gjigandi

Daily Mail i ka kushtuar një artikull fenomenit të emigrantëve shqiptarë që hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, teksa ata kanë zbuluar se të rinjtë shqiptarë po punojnë në fermat e kanabisit brenda tre ditëve nga kalimi i Kanalit

Burrat po rekrutohen në mënyrë aktive nga bosët e drogës për të kultivuar kanabis në shtëpi boshe dhe ndërtesa industriale që janë shndërruar në vende prodhimi pas lirimit të tyre nga paraburgimi. Emigrantët, shumica e të cilëve janë burra në të 20-at, kryejnë punën për të ndihmuar në pagimin e borxheve prej 5,000 £ që u detyrohen kontrabandistëve pas udhëtimeve të pabesë me gomone nëpër Kanal.

Ministria e Drejtësisë ka zbuluar se vetëm vitin e fundit janë shpenzuar një rekord prej 1.2 milionë funtesh për t’u siguruar përkthyesve shqiptarë për të komunikuar procedurat ligjore me kriminelët e dyshuar më shumë se dyfishi i shifrës pesë vjet më parë.

Numri i shqiptarëve në burgjet e Anglisë është rritur nga 726 në 1500.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu