Macron rrezikon shumicën, asnjë fitues i qartë i zgjedhjeve në Francë

0
14
Gjigandi

Aleanca e majtë barazoi lojën në numër votash me koalicionin presidencial të Macron, pork jo sdo të thotë se do të vazhdojë edhe në raundin e dytë.

Një avantazh për raundin e parë të zgjedhjeve mund të bëhet një vështirësi në të dytin. Ky është i gjithë paradoksi që Jean-Luc Mélenchon dhe partnerët e tij në Unionin Ekologjik dhe Social të Popullit të Ri (Nupes), i cili bashkon La France insoumise (LFI), Partinë Socialiste (PS), Partinë Komuniste Franceze (PCF) do të duhet të zgjidhin ). Mbrëmjen e së dielës, 12 qershor, aleanca e majtë barazoi ndeshjen, në numër votash, me koalicionin presidencial ` Së bashku`! (25,82% e votave kundër 26,11% për Nupes, sipas numërimit. Megjithatë, ata do të duhet të përballen me një situatë të paprecedentë: rrezikun për një “front anti-Mélenchon”.

Por raundi I parë I zgjedhjeve parlamentare, dduhet ta frikësojë presidentin francez Macron për shkak të kundërshtarit të ri.

Sipas shifrave zyrtare, diferenca ishte vetëm 21,442 vota – me rreth 48.7 milionë votues me të drejtë vote.

Megjithatë, sistemi i ndërlikuar zgjedhor çon në diferenca të rënda nganjëherë midis përqindjeve dhe shpërndarjes së mandateve. Sepse në fund numërohen vetëm votat për fituesin në zonën përkatëse. Institutet e sondazheve supozojnë se kampi i Macron në raundin e dytë të dielën e ardhshme mund të mbledhë shumë vota nga votuesit, kandidatët e preferuar të të cilëve u eliminuan në raundin e parë.

 Shumica absolute në rrezik

Mbështetësit e Macron ka të ngjarë të marrin 255 deri në 295 nga 577 vendet në parlament – të paktën 289 vende nevojiten për shumicën absolute. Pavarësisht performancës së mirë, për aleancën e majtë “Nupes” parashikohen vetëm 150 deri në 210 mandate. Nëse Macron humbet shumicën absolute, atij do t’i duhet të gjykojë rregullisht kampe të tjera dhe të pranojë dukshëm më shumë kompromise – për shembull me reformën e planifikuar të pensioneve.

Prandaj, Mélenchon e vlerësoi rezultatin e zgjedhjeve si një humbje të qartë për kundërshtarin e tij Macron. “E vërteta është se partia presidenciale u mund dhe u mund në raundin e parë,” tha ai në Paris të dielën në mbrëmje.

Populistja e krahut të djathtë Marine Le Pen është optimiste se partia e saj Rassemblement National do të jetë në gjendje të formojë fraksionin e saj në të ardhmen. Për këtë duhen 15 deputetë dhe sipas vlerësimeve aktuale, partia e saj do të ketë nga 10 deri në 30 mandate.

Kryeministrja Elisabeth Borne, e cila u promovua së fundmi në detyrë nga Macron, bëri thirrje për një “javë mobilizimi” me synimin për balotazhin e zgjedhjeve. Ajo dhe 14 anëtarë të tjerë të qeverisë garuan vetë në zgjedhjet e përgjithshme dhe rrezikojnë postet e tyre në kabinet nëse nuk fitojnë në zonat e tyre elektorale.

Është e pasigurt nëse shumica e francezëve mund të mobilizohen. Në çdo rast, të dielën shumë ishin të lodhur nga votimet – pjesëmarrja ra përsëri në një nivel të ulët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu