Konferenca e Donatorëve, Meta në “Open”: Shpresoj që paratë të shkojnë aty ku duhet

0
396
Gjigandi

I ftuar në “Open” në Top Channel, presidenti Ilir Meta foli sa i takon mbledhjes së 1.15 miliardë euro donacioneve gjatë Konferencës së Donatorëve, për rimëkëmbjen e Shqipërisë nga tërmeti i 26 nëntorit.

Meta u shpreh se e duartroket këtë nismë , ku vendet mike të Shqipërisë na u gjenden pranë sërish.

“Duartrokas këtë nismë dhe shpresoj që këto para të shkojnë aty ku duhet dhe të kalohet sa më shpejt fatkeqësia e tërmetit. Por të mos harrojmë që të gjithë vendet veçanërisht SHBA u ka bërë thirrje për transparencë me këto fonde”,  tha Meta.

Lexo edhe:  Hiqen 14 patenta ne Tirane-Durres, policia: Mos nxitoni, familja ju pret! - Lajmi i Fundit - Lajme

“A është pak kontradiktore fakti që ju thoni se kjo qeveri po bën grusht shteti dhe nga ana tjetër duartrokisni për Konferencën e Donatorëve?”- e pyeti Andi Bushati.

“Shikoni, ka edhe vende të tjera, vende diktatoriale që marrin kredi nga Banka Botërore. Unë duartrokas këtë nismë dhe falenderoj çdo vend që ka dhënë për popullin shqiptar, shpresoj që paratë të shkojnë aty ku duhet”, tha Meta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu