Komandanti kryesor i Hamasit vritet në një sulm ajror

0
Gjigandi

Një komandant i Hamasit që besohet të jetë në mesin e atyre që urdhëruan sulmet e 7 tetorit në Izrael u vra gjatë natës në një sulm ajror, sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, dhe raportuar nga Jerusalem Post. Burimi e quajti atë si Wael Asefa, komandant i batalionit Deir al-Balah të Hamasit të brigadës së kampeve qendrore të grupit.

Gazeta raportoi se ai u vra në një sulm të synuar nga forcat ajrore izraelite të dielën mbrëma, duke vepruar sipas informacionit të dhënë nga Shin Bet, agjencia e sigurisë së brendshme të Izraelit dhe drejtoria e inteligjencës ushtarake.

Asefa u burgos nga viti 1992 deri në 1998 për përfshirjen e tij në sulmet terroriste kundër komuniteteve izraelite dhe personelit të IDF-së, dhe ishte një nga ata që ndihmoi në planifikimin e sulmit dhe urdhëroi luftëtarët e Hamasit nga Rripi i Gazës në Izrael muajin e kaluar. Post nuk tha se ku ndodhi sulmi ajror.

 

p.c. / ABC24.AL

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu