Ja pse ju shfaqen shenja të bardha tek thonjtë

0
55
Gjigandi

Ju shfaqen shenja te bardh tek thonjtë, shkaku kryesojë janë dëmtime shtratit të thoit .
Këto lëndime mund të shfaqen edhe nëse vrisni ose godisni gishtat tuaj, pikat e bardha mund të shfaqen si pikla të përhapura në të gjithë sipërfaqen e thoit.
Për të tjerë mund të jetë vetëm një njollë e madhe e bardhë.
Por ka dhe shumë shkaqe të tjera që lidhen me njollat e bardha tek thonjtë që lidhen me probleme shëndetësore, të cilat janë të listuara në artikullin më poshtë.
Shkaqet dhe sinjalet për shëndetin
Reaksion alergjik
Alergjitë ndaj manikyrit, apo lëndëve që përdoren për heqjen e tij, mund të shkaktojnë njollat e bardha në thua.
Përdorimi i akrilikut apo xhelit gjithashtu e dëmton shtratin e thoit dhe mund të rezultojë në shfaqjen e pikate të bardha.
Infeksion myku
Shenja e parë e infeksionit nga myku është një njollë e bardhë në thua. Ky infeksion rritet dhe përhapet në të gjithë thoin.
Shenja e parë e infeksionit nga myku është një njollë e bardhë në thua. Ky infeksion rritet dhe përhapet në të gjithë thoin.
Në raste të rralla, këto njolla paralajmërojnë dhe sëmundjet e zemrës apo infeksione të brendshme, prandaj është e rëndësishme që të këshilloheni me mjekun tuaj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu