Hollywood/ Nga Natalie Wood te Tupac, vdekjet misterioze që “fsheh” showbizi

0
Gjigandi

Duke jetuar në dritat dhe lavdinë e famës, yjet e Hollivudit gjithsesi shfaqin  interes rreth emrit të tyre, ndërsa nuk janë të paktë ata që janë përfolur shumë edhe pas vdekjes.

Disa nga njerëzit më të njohur të serialit kanë ndërruar jetë papritur dhe në mënyrë episodike dhe vdekja e tyre ka mbetur një mister për autoritetet.

Vrasjet pa u gjetur autorët, zbulimi i substancave në trup me shkak të panjohur dhe shumë raste të tjera vdekjeje, pushtuan dhe vazhdojnë të pushtojnë mediat, pasi hetimet rreth këtyre krimeve nuk dhanë fryte. Shikoni disa nga vdekjet më misterioze të të famshëmve që janë ende “të hapura” më poshtë.

Brittany Murphy

Ishte dhjetor 2009 kur Brittany Murphy vdiq në moshën 32-vjeçare në rrethana të pashpjegueshme.

Aktorja kishte simptoma të ngjashme me gripin për disa ditë dhe fillimisht vdekja e saj u mendua si rezultat i një kombinimi të pneumonisë, anemisë dhe disa ilaçeve në gjakun e saj. Megjithatë, 6 muaj më vonë, burri i saj, Simon Monjack, gjithashtu vdiq me të njëjtin shkak vdekjeje si Murphy, pneumonia dhe anemia.

Më pas, familja e saj u bë e dyshimtë për vdekjen e Murphy dhe babai i saj kërkoi një hetim të pavarur toksikologjik për vdekjen e vajzës së tij, i cili tregoi se në trupin e saj u gjetën metale të rënda. Automatikisht, rezultati i hetimit la të hapur mundësinë që Brittany Murphy të ishte helmuar. Megjithatë, hetimi nuk u rihap kurrë.

Thelma Todd

Në mëngjesin e 16 dhjetorit 1935, një shërbëtore gjeti të vdekur 29-vjeçaren Thelma Todd në makinën e saj në garazhin e shtëpisë së saj. Ylli hollivudian i asaj kohe, ajo ishte e veshur me rroba mbrëmjeje, pasi kishte veshur një fustan, një vizon të shkurtër dhe bizhuteri të shtrenjta.

Mjeku ligjor renditi helmimin me monoksid karboni si shkak të vdekjes dhe ora e vdekjes u caktua në orën 5:00 të mëngjesit. të së dielës. Detektivët që kishin marrë përsipër çështjen fillimisht arritën në përfundimin se vdekja e Todd nuk ishte rezultat i aktivitetit kriminal. Kur shoferi e zbriti në shtëpinë e saj, sipas raportimeve të asaj kohe, ai kishte harruar çelësat e saj, duke e lënë aktoren të paaftë për të hyrë në shtëpinë e saj. Kështu ajo u ngjit në një kodër për në shtëpinë e të dashurit të saj, por ai nuk iu hap asaj. E rraskapitur, ajo priti në makinë deri në agim. Për t’u ngrohur, ai ndezi motorin, për të ndezur ngrohjen. E ka zënë gjumi brenda garazhit të mbyllur dhe ka ndërruar jetë nga tymrat. Nga autopsia rezultoi se në trupin e saj nuk kishte shenja dhune, përveç një mavijosje të vogël në buzën e poshtme dhe një dëmtim të lehtë në hundë. Megjithatë, çelësi i shtëpisë së saj u gjet në çantën e saj, duke hedhur poshtë teorinë fillestare të policisë se ajo e kishte mbyllur veten jashtë shtëpisë së saj. Gjithashtu, këpucët e saj ishin shumë të pastra për një grua që është ngjitur në një kodër me baltë disa orë më parë. Vdekja e saj mbeti mister.

Në vitin 1959, vdiq aktori amerikan George Reeves, i njohur më së miri për rolin e tij kryesor në serialin popullor të viteve 1950 ‘Superman’.

Ai ishte 45 vjeç kur i gjeti një plumb në koke gjatë një vizite me partnerin e tij në një në një shoku.

Ishte 16 qershor 1959 kur George Reeves u qellua dhe u vra. Vdekja e tij mund të konsiderohet zyrtarisht një vetëvrasje, por njerëzit rreth tij besonin se ai ishte vrarë.

Shumë më pas u fokusuan tek fakti se e fejuara e tij ish-gruaja e një gangsteri dhe skenari që ky i fundit vrau Reeves nga xhelozia e dhanë e mori në kohë.

Një teori tjetër thotë se Reeves dhe fejuara e tij dhe tij kanë një marrëdhënie “të bardhë”, vetëm për të përmirësuar imazhin e tyre publik, dhe se e dashura dhe gangsterja e tyre përfundimisht rregulluan martesën e tyre.

duke vrarë “Superman” për interesa financiare. Epilogu i misterit nuk u shkrua kurrë, por në “aktin” e fundit autoritetet lanë të hapur mundësinë e vrasjes, në vend të vetëvrasjes.

Natalie Wood

dru_wagner

Mbytja e Natalie Wood bëri bujë dhe tërhoqi më shumë vëmendje se çdo vdekje tjetër në Hollywood.

Më 29 nëntor 1981, aktorja ishte në një varkë me bashkëshortin e saj, Robert Wagner, dhe yllin e saj të ‘Brainstorm’, Christopher Walken. Të tre po udhëtonin për në ishullin Santa Catalina. Aktorja e atëhershme 43-vjeçare u gjet duke notuar në ujë me këmishën e natës atë mëngjes. Shpjegimi i Wagner për vdekjen e saj ishte se ishte një aksident tragjik.

Vdekja e saj fillimisht u klasifikua si aksident, por nga raporti mjeko-ligjor rezultoi se ajo kishte mavijosje në trup dhe alkool të mjaftueshëm në sistemin e saj, duke ngritur dyshime për vdekjen e saj. Në vitin 2011 shkaku i saj i vdekjes u ndryshua në “mbytje dhe shkaqe të tjera të paspecifikuara”. Në vitin 2018, u zbulua nga autoritetet se pasi dolën prova të reja, bashkëshorti i saj tashmë 88-vjeçar, Robert Wagner, u konsiderua i dyshuar.

Marilyn Monroe

Në orët e para të 5 gushtit 1962, Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e gjumit të shtëpisë së saj në Los Anxhelos. Trupi i saj i pajetë u gjet i zhveshur dhe ende mbante telefonin me të cilin kishte bërë telefonatën e fundit.

Një ekzaminim pas vdekjes më vonë zbuloi se ylli kishte vdekur një natë më parë, duke i dhënë peshë mundësisë së vetëvrasjes, pasi barbituratet u zbuluan në sistemin e saj. Megjithatë, vdekja e saj mbetet e pazbardhur edhe sot e kësaj dite dhe teoritë e konspiracionit që e duan atë të jetë viktimë e vrasjes, tërbimit.

Shumë spekuluan se ylli i dha fund jetës së saj, sepse ajo kishte lidhje të përfolura me John F. Kennedy dhe vëllain e tij, Robert.

Të dy ishin të martuar. Teoritë e konspiracionit që rrethojnë vdekjen e saj vazhdojnë ende sot, 60 vjet pas ditës së saj të fundit. Është karakteristike se shumë dyshuan se Monroe ishte detyruar të merrte pilulat për të mos folur kurrë për dy vëllezërit. Dosjet për të mbeten të vulosura nga CIA.

Tupac Shakur

Ata shpërndanë tekste “të pista” të Tupac në vend të lutjeve për mijëra adhurues

Vrasja e Tupac Shakur në vitin 1996, për një kohë të gjatë la në hije klimën në lagjet e Las Vegasit dhe më gjerë. Si mënyra se si vdiq, ashtu edhe mosha e tij e re ishin temat që u gjendën në qendër të interesit mediatik dhe opinionit publik.

Reperi u qëllua nga një pasagjer i paidentifikuar në një makinë që po kalonte teksa po dilte nga një ndeshje boksi. Disa ditë më vonë, ai përfundoi vetëm 25 vjeç. Kjo nuk ishte hera e parë që Shakur sulmohej. Ndaj tij pati një tjetër atentat në vitin 1994.

Sipas dokumentarit të vitit 2002, Biggie and Tupac, ai fajësoi Sean Puff Daddy Combs dhe reperin Christopher Wallance për sulmin e parë vrastar ndaj tij. Wallance u vra 6 muaj pas Tupac Shakur në Los Angeles. Fakti që nuk u arrestua për asnjërën nga këto vrasje është ende i debatuar edhe sot e kësaj dite.

Korrikun e kaluar në dokumentarin “Unsolved: The Murders of Tupac and The Notorious B.I.G.” një burrë i quajtur Keffe D deklaroi se si ishte në makinë me vrasësin e Tupac Shakur, por që atëherë nuk ka pasur asnjë zhvillim të mëtejshëm.

Bob Crane

bobcrane9

Ylli i viteve 1960 të “Hogan’s Heroes” Bob Crane u gjet i vrarë brutalisht në një hotel në Arizona në vitin 1978.

Aktori, bateristi, producenti i radios dhe DJ ishte një nga personalitetet më të njohura në Hollywood në vitet ’70.

Menjëherë pasi nisi të performonte në spektaklin “Beginners Luck” që u shfaq në një teatër në Arizona, ai u gjet i vrarë në hotelin ku po qëndronte. Policia e konsideroi armën e vrasjes një trekëmbësh kamerash, ndërsa në qafë i ishte lidhur një kabllo elektrike.

Fillimisht, hetimi kishte vënë në shënjestër të dashurin e tij të atëhershëm, John Henry Carpenter, të cilin policia e arrestoi si të dyshuar për vrasjen. Lajmi për arrestimin e Karpenterit u bë kryetituj. Detajet e provave që e inkriminuan ishin tema e parë në “kunjat”. Makina e tij ishte e mbuluar me njolla gjaku që përputheshin me grupin e gjakut të Kane. Sidoqoftë, në atë kohë, testimi i ADN-së nuk ishte i disponueshëm dhe Carpenter nuk u gjykua kurrë deri në vitin 1992, kur çështja u rihap. Carpenter u shpall i pafajshëm për shkak të provave të pamjaftueshme dhe çështja e vdekjes së Bob Crane mbetet e pazgjidhur edhe sot e kësaj dite Për shkak të mungesës së provave inkriminuese Carpenter u shpall i pafajshëm dhe deri më sot vrasja e Kane mbetet e pazbardhur.

 

 

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu