Gjuajtësit amerikanë interceptojnë bombarduesit rusë pranë Alaskës

0
Gjigandi

Gjuajtësit amerikanë u ngritën sot me alarm për të interceptuar një grup prej katër bombarduesish rusë që po fluturonin pranë Alaskës.

Rusia pretendonte më vonë se fluturimi 11-orësh i bombarduesve të saj Tupolev Tu-95MS, ishte në përputhje me ligjin ndërkombëtar, por nuk shprehu ankesa për shoqërimin e sigurisë që iu bë nga gjuajtësit elitarë amerikane F-22 Raptor.
Ministria ruse e mbrojtjes tha në një deklaratë: “Katër bombardues strategjikë Tu-95MS të forcave ajrore të Rusisë kryen një fluturim të gjatë të planifikuar  në ujërat ndërkombëtare pranë detit të Chukchi, detit Bering Sea, detit të Okhotsk, dhe pjesës veriore të oqeanit Paqësor.”
Eventi nuk vijoi si shumica e zhvillimeve të tilla, me ankesa reciproke për manovra të rrezikshme force.
Ministria ruse shtoi më tej: “Pilotët tanë të rangut të largët fluturojnë rregullisht në ujërat neutrale, në përputhje me Sistemin Ndërkombëtar të Menaxhimit të Hapësirës Ajrore, pa shkelur kufijtë e shteteve të tjera”.

Burimi: top-channel.tv

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu