FOTO: Palestinezët mblidhen në vendkalimin Rafah duke pritur për të hyrë në Egjipt nga Gaza

0
People sit in the waiting area at the Rafah border crossing in the southern Gaza Strip before crossing into Egypt on November 1, 2023. Scores of foreign passport holders trapped in Gaza started leaving the war-torn Palestinian territory on November 1 when the Rafah crossing to Egypt was opened up for the first time since the October 7 Hamas attacks on Israel, according to AFP correspondents. (Photo by Mohammed ABED / AFP) (Photo by MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images)
Gjigandi

 

Shumë palestinezë u mblodhën në vendkalimin Rafah midis Gazës dhe Egjiptit të mërkurën në mëngjes, mes raporteve se ishte vendosur të hapej për disa shtetas të huaj dhe palestinezë të plagosur, duke i lejuar ata të largoheshin nga enklava e rrethuar për herë të parë që nga fillimi i luftës më shumë se tre javë më parë.

Deri në 500 të huaj mund të kalojnë nga Gaza në Egjipt sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Katari, thanë burime të shumta për CNN.

Një flotë ambulancash mbërriti gjithashtu në anën egjiptiane të vendkalimit, duke pritur për të pritur rreth 81 palestinezë të plagosur që kanë nevojë për trajtim, tha një zyrtar kufitar egjiptian për CNN.

Izraeli urdhëroi “rrethimin e plotë” të Gazës pas sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor, duke ndërprerë furnizimet me ushqim, ujë, ilaçe dhe energji elektrike në enklavë.

RonaTyra

Kalimi i Rafahut është hapur pjesërisht për të lejuar hyrjen e disa ndihmave në Gaza, por udhëheqësit ndërkombëtarë kanë paralajmëruar se nivelet aktuale të ndihmave nuk janë në gjendje të plotësojnë nevojat e më shumë se 2 milionë palestinezëve që jetojnë në territor.

Por ndërkohë që disa ndihma kanë mundur të rrjedhin, civilët nuk kanë mundur të largohen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p.k\dita

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu