F1: Verstappen fiton GP kanadeze, Sainz i dyti dhe Leclerc i pesti

0
Gjigandi

Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Kanadasë në Formula 1. Në një finale emocionuese, piloti i Red Bull mbrojti epërsinë nga sulmi në xhirot e fundit të Carlos Sainz.

Plotësoi podiumin Lewis Hamilton, i treti para shokut të tij të skuadrës George Russell.

Charles Leclerc, filloi nga pozicioni i 19-të për shkak se u detyrua të bënte zëvendësimin e motorit dhe disa komponentëve të njësisë së kontrollit. E megjithatë, ai përparoi shpejt dhe u ngjit në vendin e pestë.

Në dhjetëshen e parë gjithashtu dy alpinët e Esteban Ocon dhe Fernando Alonso, i gjashti dhe i shtati, dhe dy Alfa Romeot e Valtteri Bottas dhe Guanyu Zhou.

Aston Martin i Lance Stroll gjithashtu u përfshi në dhjetëshen më të mirë. /noa.al

Union Contact

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu