Ëndrra e çdo vajze, ja 10 këshilla si të ruani fytyrën nga plakja

0
Gjigandi

Të gjithë e dimë se mbajtja e hidratuar dhe e hidratuar është një domosdoshmëri. Disa baza çdo ditë e bëjnë të lehtë. Është më e lehtë nga sa mendoni të qëndroni të hidratuar.

Lëkura e thatë bëhet e kruar, e shurdhër dhe e përflakur. Lëkura e thatë ka pasoja të dëmshme dhe dehidratimi shkakton plakje të parakohshme. Të gjithë duam të shmangim lëkurën e varur dhe të rrudhur.

Lëkura e thatë është gjithashtu më e ekspozuar ndaj radikalëve të lirë dhe agresorëve të tjerë të jashtëm. Lagështia është jetike për të mbrojtur pengesën tuaj natyrale të lëkurës.

Veshja e argjendtë është se është shumë e lehtë për të mbajtur lëkurën tuaj me shkëlqim.
Këtu janë disa këshilla të thjeshta për t’u bërë çdo ditë.

1. Pini mjaftueshëm ujë

Union Contact

Pirja e dozës tuaj ditore të ujit është shumë e rëndësishme. Pirja e mjaftueshme e ujit është thelbësore për shëndetin tuaj të tretjes dhe të lëkurës.

Uji hidraton të gjithë trupin tuaj brenda dhe jashtë. Fryrja e shumë ujit nuk do të ndryshojë dëmin e bërë tashmë, por qëndrueshmëria është thelbësore këtu.

Pirja e ujit çdo ditë përmirëson pamjen e lëkurës tuaj dhe shtresën e lëkurës.

2. Kufizoni dushet tuaja me avull të nxehtë

Uji i nxehtë heq lëkurën tuaj nga sistemi i saj natyror i mbrojtjes. Nxehtësia zbërthen vajrat dhe lipidet e nevojshme që lëkura juaj përdor për t’u mbrojtur.

Uji i nxehtë avullon më shpejt. Kjo është arsyeja pse lëkura juaj thahet pasi dilni nga dushi. E bën të shkurtër kohën e përthithjes për produktet e lëkurës suaj.

Ju nuk keni nevojë të bëni një dush të ftohtë, por dush ose banja shumë të ngrohta janë të vështira për lëkurën tuaj.

3. Përdorni një larje të butë

Shumë produkte bukurie përmbajnë përbërës intensivë zhveshur si alkooli. Një larje zhveshëse heq të gjitha vajrat natyrale të lëkurës suaj. Shkoni për një larje më të butë që heq të gjitha papastërtitë, por megjithatë mbron pengesën e lëkurës tuaj.

4. Flini mjaftueshëm

Gjumi i bukurisë është çelësi. Gjumi rigjenerues kontribuon në përmirësimin e shëndetit. Shëndeti juaj ka një ndikim të drejtpërdrejtë në mënyrën se si lëkura juaj shkëlqen. Shëndeti i mirë tregon strukturën dhe ngjyrën e shëndetshme të lëkurës. Mungesa e gjumit mund të përshpejtojë procesin e plakjes.

Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

5. Eksfolioni

Eksfoloni shpesh për të parandaluar shpërthimet dhe për të nxitur përthithjen e produkteve tuaja. Eksfolimi është i shkëlqyer për të promovuar qarkullimin e shëndetshëm të qelizave të lëkurës dhe për të hapur poret. Nëse keni probleme me qimet e rrënjosura ose lëkurën e krisur dhe të kruar, eksfolimi është një ndryshim i lojës.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme ose keni kushte të caktuara të lëkurës, filloni ngadalë. Filloni me eksfolimin një herë në javë dhe rriteni në frekuencën tuaj të kërkuar. Jo të gjitha llojet e lëkurës mund të përballojnë eksfolimin çdo ditë.

6. Stresi

Stresi është një nga fajtorët më të mëdhenj me efekte shkatërruese në shëndetin tuaj. Lëkura jonë pasqyron atë që po ndodh brenda. Stresi mund të shkaktojë inflamacion të madh në trup.

Inflamacioni katapulton kushtet ekzistuese të lëkurës.

Zhdukja e stresit mund të jetë e vështirë në jetën tonë të ngarkuar dhe të tensionuar. Duhet të kënaqeni me pak kujdes për veten. Gjeni kohë për një banjë relaksuese me pak kripë banje për të qetësuar muskujt tuaj. Jini egoist kur bëhet fjalë për kujdesin për veten tuaj.

Luaj muzikë

Merrni frymë ngadalë dhe thellë.

Bëni disa shtrirje ose kërceni sikur askush nuk po ju shikon.

Heqja e stresit mund të nënkuptojë futjen e teknikave të vogla që bëjnë një ndryshim të madh.

7. Përdorni produkte hidratuese me cilësi të lartë me përbërës cilësorë

Cilësia e përbërësve në produktet tuaja ndikon në efekt. Përbërësit me cilësi të lartë përthithen më lehtë në lëkurën tuaj. Shumë nga produktet e disponueshme përmbajnë përbërës mbushës. Përbërësit e mbushësit nuk kanë gjithmonë përfitime për lëkurën tuaj.

8. Mos i teproni me produktet tuaja

Përqendrohuni në përbërësit kryesorë që do të përfitojnë lëkurën tuaj.

Përdorimi i tepërt i produkteve tuaja mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë.

Aplikimi i produkteve hidratuese të lëkurës shumë shpesh do të shkaktojë puçrra fytyre, çarje dhe pore të bllokuara. Përdorimi i tepërt i produkteve hidratuese mund të rrisë ndjeshmërinë, lëkurën e thatë dhe të shurdhër.

Lëkura e hidratuar ndalon së prodhuari vajrat e saj me kalimin e kohës duke e tharë lëkurën tuaj. Kjo quhet edhe plastifikimi.

9. Përdorni produktet tuaja në lëkurë të lagur

Për të përmirësuar përthithjen e produkteve tuaja hidratuese, bëni dush të vakët ose banjë. Pas banjës ose dushit, lyejeni lëkurën me peshqir në mënyrë që lëkura juaj të ndihet ende e lagur.

Thani lëkurën tuaj me kujdes. Ndërsa lëkura juaj është ende e lagur, aplikoni produktet tuaja hidratuese me cilësi të lartë.

10. Një dietë e ekuilibruar

Ajo që vendosni është ajo që merrni. Një dietë e kujdesshme mund të mungojë në rutinën tuaj të lëkurës.

Zgjedhje diete për lëkurë të shëndetshme:

acide yndyrore,

antioksidantë

dhe ushqime hidratuese.

Të gjitha këto janë të shkëlqyera për lëkurën tuaj.

Pa një dietë të duhur dhe të ekuilibruar, produktet më të mira të bukurisë nuk do të kenë përfitime të mira për ju.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu