E rëndë në Filadelfia, 21-vjeçari qëllohet 11 herë me armë brenda metrosë

0
Gjigandi

Një 21-vjeçar ka vdekur pasi është qëlluar me 11 plumba teksa po udhëtonte në metro në Filadelfia dhe i dyshuari është ende në arrati, tha policia.

Incidenti ndodhi rreth orës 2:40 pasdite të së hënës pasdite në linjën Broad Street Line të Philadelphia në seksionin Francisville të qytetit pranë Broad Street dhe Fairmount Avenue, sipas stacionit WPVI të Philadelphia të ABC News .

“Duket të jetë një sulm i shënjestruar — ose autori kishte në shënjestër në mënyrë specifike këtë individ për qëllime të kryerjes së një grabitjeje ose arsye të tjera të panjohura,” tha kapiteni i policisë së Filadelfia Jason Smith për ëPVI pas të shtënave. “Ne kemi 14 gëzhoja zjarri në vendngjarje, kështu që plumbat kanë fluturuar në të gjithë vendin”.

Është e paqartë se si filloi konfrontimi mes dy burrave, por policia thotë se ajo dukej se erdhi nga një debat kur njëri nga burrat nxori një armë dhe filloi të qëllonte.

Kishte të paktën një duzinë njerëz në makinën e metrosë kur ndodhën të shtënat dhe një mashkull 16-vjeçar u qëllua gjithashtu në krah gjatë incidentit, tha policia. Autoritetet konfirmuan se adoleshenti ishte një kalimtar i pafajshëm dhe ai pritet të mbijetojë.

Viktima 21-vjeçare, e cila u qëllua me 11 plumba në të gjithë trupin e tij u dërgua menjëherë në Spitalin Universitar Temple, ku u shpall i vdekur nga plagët që mori nga të shtënat.

“Kur dëgjon këto histori të njerëzve që pushkatohen, fëmijë, kaq të rinj. E dini kur unë po vija, nuk ishte kështu me të shtënat dhe të gjitha këto,” tha një dëshmitare femër e paidentifikuar për WPVI në një intervistë pas incidentit.

I dyshuari është ende i lirë, por policia thotë se ka pamjet e survejimit të incidentit, si dhe video dhe imazhe të tij pa maskë dhe shpreson se do të mund ta kapin së shpejti, thotë policia. Megjithatë, autoritetet po inkurajojnë këdo që ka ndonjë informacion që të telefonojë policinë në numrin 215-686-TIPS.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu