Duke filluar nga viti 2023, ky shtet do të japë 500 mijë bileta avioni falas për turistët

0
Gjigandi

Pas më shumë se dy vitesh të mbyllur për botën, Hong Kongu është aq i dëshpëruar për vizitorët sa është i gatshëm të paguajë për udhëtimet e tyre. Këtë javë bordi i turizmit të qytetit njoftoi se do të japë 500,000 bileta avioni falas në një përpjekje për të ringjallur sektorin e turizmit të qytetit, me gjasë duke filluar nga viti i ardhshëm.

“Sapo qeveria të njoftojë se do të heqë të gjitha kufizimet e COVID-19 për udhëtarët në hyrje, ne do të hapim fushatat reklamuese për biletat ajrore falas,” tha Dane Cheng Ting-yat, drejtor ekzekutiv i Bordit të Turizmit në Hong Kong. Qyteti pushoi së kërkuari karantinë hyrëse për mbërritjet ndërkombëtare në fund të shtatorit.

Hong Kongu është aktualisht në një rënie ekonomike pas një shpërthimi serioz të COVID në fillim të këtij viti. Qeveria e qytetit parashikon se ekonomia do të rritet midis -0.5% dhe 0.5% këtë vit. Hong Kongu tërhoqi 56 milionë vizitorë në vitin 2019, edhe pse trazirat sociale të qytetit penguan disa udhëtarë të shkonin në qytet. Aeroporti i qytetit ishte gjithashtu një nga më të ngarkuarit në botë për trafikun e pasagjerëve dhe mallrave. Deri në shkurt të vitit 2020, një muaj përpara se qyteti të vendoste karantinë për të gjithë mbërritjet në hyrje, 660,000 pasagjerë zbarkuan në Aeroportin Ndërkombëtar të Hong Kongut. Megjithatë, kufizimet e ashpra të COVID-it i larguan vizitorët dhe linjat ajrore. Për më shumë se dy vjet, Hong Kongu kërkoi që të gjithë të ardhurit ndërkombëtarë të kalonin nëpër karantinë hyrëse, e cila ndonjëherë mund të zgjaste deri në tre javë në një hotel karantine.

Linjat ajrore gjithashtu shkurtuan fluturimet për në Hong Kong në përgjigje të ndalimeve të parakohshme të fluturimeve të qytetit. Gjatë pandemisë COVID, numri i pasagjerëve në hyrje ra në mijëra herë pas here, sipas të dhënave të përpiluara nga analisti i pavarur David Webb. Në shtator, aeroporti i Hong Kongut regjistroi 155,000 mbërritje. Qyteti po zvogëlon shpejt kufizimet e tij për COVID. Qyteti eliminoi karantinën hyrëse për mbërritjet ndërkombëtare më 26 shtator, megjithëse vizitorët duhet t’i nënshtrohen ende testeve të rregullta dhe u ndalohet nga aktivitetet që konsiderohen me rrezik të lartë, si shkuarja në një restorant, për tre ditë. Megjithatë, këshilltarët e qeverisë tashmë po bëjnë thirrje për kthim të shpejtë edhe të këtyre kufizimeve të mbetura. Ekuipazhi ajror gjithashtu ka filluar të marrë një pushim. Të martën, Hong Kongu tha se ekuipazhi ajror me bazë në vend nuk kishte më nevojë të izolohej në një hotel kur fluturonte jashtë shtetit. Por qyteti ka ende një rrugë të gjatë për të bërë nëse dëshiron të rimarrë statusin e tij si një qendër aviacioni.

Në fillim të kësaj jave, Virgin Atlantic tha se do të përfundonte përgjithmonë fluturimet e saj në qytet dhe do të mbyllte zyrën e saj lokale, duke fajësuar zgjatjen e kohës së fluturimit të shkaktuar nga shmangia e hapësirës ajrore ruse. Linja ajrore nuk kishte fluturuar në Hong Kong që nga dhjetori 2021 për shkak të kufizimeve të qytetit për COVID.

Burimi: Fortune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu