Britania dhe bota nderon Mbretëreshën Elisabeth II, sot përcillet për në banesën e fundit

0
Gjigandi

Britania e Madhe dhe bota janë duke nderuar me një ceremoni të jashtëzakonshme mbretëreshën Elisabeth II.

Mbretëresha pritet të varroset pranë në faltoren e Shën Xhorxhit, aty ku ndodhet dhe bashkëshorti i saj.  Prej një jave janë mbajtur nderime të shumta për Elisabeth II, e cila u nda nga jeta në moshën 96-vjeçare në Pallatin Balmoral në Skoci.

Nderimet do të mbahet deri në orën 6:30.

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II, shumë e njohur pas 70 vitesh në fron, shkaktoi trishtim të madh në Britani. Radha e njerëzve për t’i bërë nderimet e tyre arkivolit të saj u shtri për disa kilometra përgjatë Thames.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu