Bojkoti i avokatëve të Korçës, pjesëmarrje vetëm për masa sigurie

0
14
Gjigandi

Ende në 3 qarqe të vendit, Korçë, Kurbin dhe Vlorë avokatët nuk janë rikthyer në punë pas bojkotit të lajmëruar nga Dhoma Kombëtare e Avokatisë për shkak të hartës së re gjyqësore.

Prej 8 ditësh, avokatët e Korçës kanë bojkotuar qindra seanca duke shkaktuar krizë në sistemin e drejtësisë.

Harta e re gjyqësore ka sjellë debate e kundërshti. Ajo parashikon në total 13 gjykata të shkallës së parë, 2 gjykatë administrative dhe shkrirjen e gjykatave të apelit në një të vetme. Avokatët i kërkojnë qeverisë të mos e miratojë këtë skemë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu