Biden bisedë telefonike me Netanyahun, shpreh mbështetjen e SHBA ndaj Izraelit

0
Gjigandi

Presidenti amerikan Joe Biden ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. Kjo është telefonata e tyre e parë në më shumë se një javë.

Biden dhe Netanyahu u takuan në Izrael më 18 tetor, gjatë së cilës Biden shprehu mbështetjen për vendin dhe premtoi ndihmë të re, shkruan CNN.

Dhe në një telefonatë javën e kaluar, Biden theksoi nevojën për të rritur menjëherë dhe rrjedhën e ndihmës humanitare për të përmbushur nevojat e civilëve në Gaza.

Lufta Izrael-Palestinë

Izraeli i shpalli luftë Hamasit pasi grupi militant islamik filloi një sulm brutal më 7 tetor, duke vrarë 1400 në Izrael dhe duke rrëmbyer më shumë se 240. Izraeli u hakmor duke nisur një ofensivë ajrore dhe tokësore në Gaza, duke u zotuar të eliminojë grupin militant.  Mijëra më shumë palestinezë janë vrarë në Gaza në muajin e fundit sesa ata që vdiqën në konfliktet me Izraelin gjatë 15 viteve të fundit.

RonaTyra

Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha se sulmet javën e kaluar në kampin më të madh të refugjatëve në Gaza mund të përbëjnë krime lufte duke pasur parasysh shkallën e viktimave dhe shkatërrimeve.

 

j.l./ ABC24.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu