Berlin, tragjedia u shkaktua nga një i sëmurë mendor

0
28
Gjigandi

Zyrtarët në Berlin e kanë përshkruar tragjedinë e një dite më parë ku mbetir viktimë një mësuese 51 vjeçare dhe të plagosur rëndë disa nxënës si një Amoktat ose veprim I një të sëmuri mendor. Ka të dhëna të besueshme për dëmtim mendor të drejtuesit të mjetit. Pas kancelarit Olaf Scholz, kryetarja qeverisëse e Berlinit Franziska Giffey gjithashtu e klasifikoi udhëtimin fatal me makinë në kryeqytet si një Amoktat.

Në një intervistë për rbb , politikani i SPD foli për një “ditë të errët në historinë e qytetit të Berlinit”. Aktualisht po bëhen përpjekje me ndihmën e një përkthyesi për të mësuar më shumë “nga deklaratat ndonjëherë të ngatërruara” të bëra nga shoferi.

Sipas Senatores për Punët e Brendshme të Berlinit, Iris Spranger, ngjarja “paraqet si një akt i neveritshëm nga një person me të meta mendore”. Një zëdhënës i policisë së Berlinit foli gjithashtu për prova “që mbështesin teorinë e gjendjes së jashtëzakonshme të rëndë psikologjike”.

Megjithatë, ky është një nga disa versione, ndaj hetimet po kryhen në të gjitha drejtimet. Hetimet kryhen nga një komision vrasjesh, jo nga sigurimi i shtetit, i cili do të ishte përgjegjës në rast të një krimi të dyshuar politik.

Shtëpia e shoferit u kontrollua të mërkurën. Në makinë janë gjetur dokumente dhe postera me deklarata që sipas zyrtarëve kanë lidhje me Turqinë. Megjithatë, shërbimet e urgjencës nuk gjetën asgjë si një letër rrëfimi. 29-vjeçari mësohet se ishte i njohur në polici për disa krime, por jo në lidhje me ekstremizmin.

Mbrëmjen e së mërkurës, shumë njerëz përkujtuan gruan e vrarë dhe të plagosurit në Kishën Përkujtimore. Senatori i Brendshëm Spranger ka urdhëruar që flamujt e zisë të shfaqen sot në Berlin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu