Arrestohet gabimisht biznesmeni në Shqipëri, kishte emër të njëjtë me të dyshuarin. Familja letër kryeministrit

0
Gjigandi

Biznesmeni indian nga Uttar Pradesh mbahet në Shqipëri për ‘ngatërrim identiteti’, familja kërkon lirimin dhe i shkruan kryeministrit indian, shkruan CNN-News18.

Konfuzioni mbi identitetin e një biznesmeni me bazë në Lucknow e çoi atë në burg në kryeqytetin shqiptar të Tiranës muajin e kaluar. Sipas zyrtarëve, Nitin Mishra u arrestua në tetor në Shqipëri me akuzën e trafikut të drogës. Familja e Mishras pretendon se ai u arrestua për shkak të një ‘gabimi me identifikimin’ dhe foli për CNN-News18 duke kërkuar drejtësi. Një avokat i të drejtave të njeriut me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Harjot Singh, tha se pasi autoritetet shqiptare arrestuan Mishra, familja e tij dhe konsullata indiane atje dyshohet se u mbajt në errësirë për vendndodhjen e tij për më shumë se dy javë.

Familja e Mishras bëri thirrje për drejtësi dhe tha se tani i kanë shkruar zyrës së Kryeministrit Narendra Modi duke kërkuar një ndërhyrje nga zyrtarët për të “mbrojtur të drejtat e qytetarëve indianë”.

Sipas familjes, Nitin u arrestua dyshohet se në një operacion të përbashkët nga policia shqiptare dhe DEA e qeverisë amerikane për një çështje narkotike. Familja pretendon se nuk e kishin idenë për arrestimin e tij për ditë të tëra dhe thuhet se kishin marrë vesh për arrestimin e Mishras vetëm pasi kishin lexuar një raport lajmesh. Familja e Mishras përdori shtresën e saj për të kontaktuar me një avokat tjetër në Mbretërinë e Bashkuar, i cili tha se ekipi i tij kishte paraqitur një ankesë pranë autoriteteve shqiptare për Nitinin që dyshohet se nuk i ishte ofruar avokat deri më tani.

“Ai duhet të ketë një përfaqësim të drejtë në një gjykatë,” tha Singh. “Përshtypja e parë, duket se është një rast i një identiteti të gabuar, ose kredencialet e tij janë vjedhur dhe ai është inkuadruar,” tha avokati Singh me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për TOI.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu