Arbana Osmani tregon bisedën që e trishtoi më së shumti: Ndjeva keqardhje për veten…

0
Gjigandi

Fatkeqësisht jetojmë ende në një shoqëri ku gruaja konsiderohet ende si territor dhe plaçkë që mund të bësh ndaj saj ç’të duash. Është e pështirë të shohësh e dëgjosh njerëz që mbështesin e justifikojnë vepra të tilla si ajo e dy ditëve më parë në Pasukqan. Ja çfarë shkruan moderatorja Arbana Osmani në një status ditën e djeshme:

“Sot në mëngjes teksa paguaja një faturë në një kasë dëgjova fundin e bisedës mes dy gocave kasiere dhe rojës së dyqanit. Roja, i veshur me këmishë të bardhë e kravatë u duk se i vuri vulën bisedës: “Hajd, se do ketë arritur atje ku nuk mban më. Mirë ua ka bërë!” E ndjeva aq keqardhej për veten, për vendin tim, për fëmijët e mi, e për të gjitha gratë e vajzat e këtij vendi. Por, edhe për burrat si ky roja që vetëm burra nuk janë”,- shkruan Arbana.

Mentaliteti i kalbur maskilist vijon prej brezash në shoqërinë tonë. Akoma gjejmë mendësi të prapambetura ku thuhet se të lindesh burrë është ende privilegj, ndërsa të jesh grua është taksirat.

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu