LAJME
 • 03.02.2014, 23:56

  Zbulohen 10 kg tritol në Sarandë

  Rreth 10 kg tritol ?sht? gjetur n? depon e nj? banese n? fshatin e Kalas? n? Sarand?. Sipas policis? s? qytetit jugor tritoli ishte paketuar n? 25 kall?pe me nga 400 gram secili. L?nda eksplozive u gjet n? depon e banes?s s? 50 vje?arit, Memo Zobo. Uniformat blu kan? b?r? shoq?rimin e 50-vje?arit dhe bashk?shortes s? tij. Policia ka dyshime se ky person mund t? ket? lidhje me disa shp?rthime tritoli q? kan? tronditur n? dy vitet e fundit qytetin e Sarand?s. N? k?t? periudhe kohore n? qytetin jugor jan? sh?nuar shp?rthime tritoli n? zyr?n e nj? avokateje, n? banesat e tregtar?ve t? ndrysh?m, si dhe n? pronat e k?tyre t? fundit. Shtuar më 03/02/2014, ora 19:04 Tage: tritoli tritol jugor shperthime depon
 • 08.01.2014, 17:35

  Shqipëria shpenzon 3.5 milon lekë për njohjen e Kosovës

  Qeveria shqiptare shpenzoi nga buxheti i saj rreth 3.5 milionë lekë të reja për lobimet për njohjen e Kosovës. Kjo shifër është shpenzuar në 6-mujorin e parë të vitit 2013. Sipas raportit të publikuar në faqen online të Ministrisë së Punëve të Jashtme, në pjesën e parë të vitit 2013, pjesë që i takon qeverisë “Berisha”, ishin planifikuar në buxhet plot 8.484.000 lekë. Ndërkohë ka edhe një pjesë tjetër fondi, prej 6 milionë lekësh që është shpenzuar për pjesëmarrjen e Kosovës në nismat rajonale dhe organizatat ndërkombëtare, nga fondi i plotë prej 12.160,000 lekësh. Nga auditimi që është publikuar për vitin 2012 dhe gjysmën e parë të vitit 2013, rezulton se një pjesë e mirë e fondeve janë përdorur për të paguar aderimin e vendit tonë në organizata të ndryshme, qofshin ato kulturore apo politike, shkruan Gazeta Shqiptare. Në total, shpenzimet e parashikuara për Ministrinë e Jashtme janë 2.195.268.000 lekë për të gjithë 2013. Ndërkohë ende nuk është publikuar raporti për gjysmën e dytë të këtij viti, kur Ministria e Jashtme ka nisur që prej shtatorit të drejtohet nga socialistët. Nga fondi total, pjesa dërrmuese e tij është parashikuar për t’u përdorur për mbështetje diplomatike jashtë shtetit. 1.786.573,000 lekë është fondi i posaçëm vetëm për këtë qëllim. Vetëm për aktivitetet diplomatike dhe shërbimin konsullor, nga 248.675,000 lekë të projektuara për të gjithë vitin, vetëm gjatë gjashtëmujorit të parë janë shpenzuar 116.694 000 lekë. Po gjatë 6-mujorit të 2013, pra nga janari në qershor, i është kushtuar një rëndësi rritjes së imazhit të Shqipërisë në organizatat e njohura ndërkombëtare, ku ajo është anëtare prej vitesh apo ku synon të anëtarësohet si BE. Për rritjen e profilit të Shqipërisë në OSBE janë shpenzuar 5 milionë lekë të reja vetëm për 6 muaj, ndërsa për rritjen e profilit në Këshillin e Europës 4.2 milionë lekë. Në total vetëm këto dy shërbime shkojnë 9.2 milionë për 6-mujorin e parë, ndërsa për ofrimin e shërbimeve konsullore pranë MPJ-së janë paguar 1.7 milionë dhe për përsosjen e shërbimit konsullor 3 milionë. Pas monitorimit të realizimit të buxhetit për pjesën e parë të 2013, diplomacia shqiptare ka paguar për zhvillimin e dialogut politik 6.5 milionë lekë, për zbatimin e detyrimeve të MSA-së për çështjet e politikës së jashtme 3.5 milionë lekë. Vetëm për pjesëmarrjen aktive në NATO janë paguar 6.5 milionë lekë për 6-mujorin e parë, ndërsa lobime pranë strukturave komunitare dhe vendeve anëtare në total janë paguar 9.5 milionë lekë. Në emërtimin “Shqipëria dhe siguria ndërkombëtare”, ku kanë qenë të planifikuara 9.962.000 lekë janë shpenzuar në këtë pjesë të vitit 2013 fiks 4.700.000 lekë. Ndërsa për mbrojtjen e interesave të vendit në frankofoni nga 11.085.000 lekë janë shpenzuar 5.000.000 lekë.
  [ më shumë ]
 • 28.12.2013, 17:36

  Bozdo: Rama të nxjerrë bashkinë nga axhenda e tij e konfliktit politik

  Nënkryetari i bashkisë Tiranës Enno Bozdo akuzoi sot mazhorancën që po kërkon të mbajë peng zhvillimin ekonomik të kryeqytetit. Sipas tij, mos miratimi i buxhetit, shërbimi më i keq që iu bëhet interesave të qytetarëve të Tiranës, Rama ta nxjerrë Bashkinë nga axhenda e tij e konfliktit politik. “Me këtë buxhet parashikohej të financohej ndërtimi dhe rikonstruksioni i 69 shkollave të mesme, çerdheve dhe kopshteve për vogëlushët e Tiranës, i laboratorëve të rinj dhe palestave të reja, i instalimit të ngrohjes në 100% të çerdheve dhe kopshteve dhe 90% të shkollave të mesme, deri në fund të vitit 2014.Me këtë buxhet parashikohej të financoheshin të rinjtë e Tiranës për të nisur biznesin e tyre dhe për të krijuar vënde të reja pune, të financohej nxitja e sipërmarrjes dhe punësimi i qytetarëve të Tiranës.Me këtë buxhet parashikohej të financoheshin Qendrat Sociale, ku marrin mbështetje më shumë se 2300 qytetarë në nevojë. Parashikohej gjithashtu të financoheshin projektet kulturore të Tiranës, mbështetja për artistët e rinj, për piktorët, fotografët, muzikantët. Me këtë buxhet do të mbështetej sporti dhe të gjitha veprimtaritë e shumta sportive që Bashkia organizon përgjatë një viti” u shpreh ai per mediat. Sipas buxhetit Bashkia e Tiranës parashikonte të financonte avancimin me veprat e medha publike të Tiranës, si Bulevardi Verior dhe Lumi i Tiranës, Linja e Tramit Kombinat-Kinostudio, Stacioni Multimodal i pasagjerëve apo dhe projekti për zgjidhjen përfundimare të mbledhjes dhe përpunimit të mbetjeve në Tiranë.
  [ më shumë ]
 • 28.12.2013, 17:34

  Veliaj dhurata për romët e Shish-Tufinës

  Ministri Erjon Veliaj u shpreh sot se për herë të parë pas 23 vjetësh është dyfishuar ndihma ekonomike për njerëzit në nevojë. Gjatë një vizite në ambientet ku janë srehuar famijet rome në Shish-Tufinë, Veliaj premtoi lehtësira ligjore që familjet rome të mund të përfitojnë strehim. Në fund të takimit ministri shpërndau dhurata për fëmijët e komunuiteti rom.
  [ më shumë ]
 
SPORT
 • 28.12.2013, 17:34

  Veliaj dhurata për romët e Shish-Tufinës

  Ministri Erjon Veliaj u shpreh sot se për herë të parë pas 23 vjetësh është dyfishuar ndihma ekonomike për njerëzit në nevojë. Gjatë një vizite në ambientet ku janë srehuar famijet rome në Shish-Tufinë, Veliaj premtoi lehtësira ligjore që familjet rome të mund të përfitojnë strehim. Në fund të takimit ministri shpërndau dhurata për fëmijët e komunuiteti rom.
ShowBiz
 • 28.12.2013, 17:40

  Kate Middleton është sërish shtatzënë

  Kate Middleton është sërish shtatzënë. Sipas revistës ‘The Star’, dukesha e Cambridge pret të bëhet sërish nënë dhe është në muajin e tretë të shtatzënisë. Lajmërimi “zyrtar” u është komunikuar familjarëve dhe të afërmve me rastin e Krishtlindjes.
 • 19.12.2013, 10:25

  Horoskopi ditor, e Enjte 19 Dhjetor 2013

    Gjeni më poshtë horoskopin ditor për të 12 shenjat zodiakale, për ditën e Enjte 19 Dhjetor 2013. Dashi Nëse nuk doni qe debatet dhe mosmarrëveshjet te bëhen pjese e jetës suaj mundohuni te tregoheni sa me bashkëpunues dhe te kuptueshëm me partnerin tuaj. Beqaret do jene te pandalur derisa ta bëjnë për vete personin qe pëlqejnë. Për planin financiar di filloje një periudhe mjaft delikate, prandaj duhet ta dyfishoni maturinë dhe përkujdesjen. Demi Dite goxha e trazuar kjo e sotmja edhe pe ju. Marsi do ju beje me kokëfortë dhe nuk do pranoni te hapni rruge. Kujdes sepse po vazhduat kështu do e shkatërroni lidhjen qe keni ndërtuar. Beqaret do kenë një dite me intensive dhe te mbushur me surpriza. Ne planin financiar do keni fat dhe do mund te bëni investimet e nevojshme. Binjaket Jeta ne çift do jete gjate gjithë kohës e mbrojtur nga yjet sot. Do kaloni momente te ngrohta me te dhe nuk do dëshironi te qëndroni për asnjë çast vetëm. Beqaret qe presin me padurim ndryshime, sot do ndihen për mrekulli. Erdhi me ne fund edhe dita e tyre. Ne planin financiar duhet te kujdeseni shume ne mënyrë qe ekuilibri te mos ketë asnjë tronditje. Gaforrja Pasioni do shtohet edhe me tepër gjate kësaj dite dhe momentet qe do kaloni me partnerin do jene te zjarrta. Ne këtë mënyrë do i harroni edhe disa debate qe keni pasur dikur. Beqaret do kenë një dite te zakonshme. Beni edhe pak durim për te krijuar lidhjen e dëshiruar. Ne planin financiar nuk duhet te dëgjoni këshillat e miqve sepse mund te keni probleme. Luani Yjet do ju mundësojnë një dite shume te bukur sot. Qe ne orët e para do i sqaroni me qetësi mosmarrëveshjet dhe me pas do filloni një etape te re akoma me te bukur se kjo qe keni kaluar deri me sot. Beqaret nuk duhet te ëndërrojnë me shume sesa duhet sepse dëshirat nuk do ju plotësohen. Financat nuk do jene ne gjendjen me te mire te mundshme. Kujdes! Virgjeresha Tre do jene planetët kryesore qe do e bëjnë jetën tuaj edhe me harmonike sesa ka qene. Do ndiheni mjaft mire pranë partnerit dhe do dëshironi te qëndroni gjithë kohës ne krahët e tij. Beqaret do kenë një pafundësi takimesh, por ende nuk do realizohet ai qe ata kane ëndërruar. Ne planin financiar mund te përballeni me disa probleme te vogla. Peshorja Do jeni me te hapur dhe me te disponueshem ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite. Marrëdhënia ne çift nuk do ketë asgjë për çfarë te shqetësoheni. beqaret do kenë një dite aq te mbushur me angazhime saqë nuk do kenë kohe te mendojnë për jetën sentimentale. Ne planin financiar do bëni çmos qe ta stabilizoni sa me pare situatën. Akrepi Tregohuni sa me te matur sot përkundrejt partnerit tuaj sepse ai nuk do jete ne humor dhe nga momenti ne moment mundte lindin debate te fuqishme. Beqaret do përjetojnë ndjesi te mrekullueshme pranë disa personave qe sapo i kane njohur. Ne planin financiar do merrni një shume te madhe parash nga një i afërm dhe kjo do ju ndihmoje ta stabilizoni situatën. Shigjetari Nëse jeni ne një lidhje dita e sotme nuk do jete ashtu si e kishit menduar. Do e kritikoni gjate gjithë kohës njeri-tjetrin dhe do debatoni shpesh. As beqaret nuk do jene ne gjendjen me te mire shpirtërore për te filluar histori dashurie. Prisni edhe pak kohe. Ne planin financiar nuk priten vështirësi te mëdha, megjithatë rekomandohet kujdes me shpenzimet. Bricjapi Duhet t’i kushtoni me tepër kohe dhe vëmendje sot personit qe keni ne krah sepse po e late pas dore dikush tjetër do ua rrëmbejë shpejt. Beqaret do përjetojnë emocione pa fund fale takimeve impresionuese qe do kenë. Gjithçka do ndryshoje për ta. Financat nuk do jene te qëndrueshme për te gjithë personat kështu qe kujdes me shpenzimet e pamenduara. Ujori Mos u përqendroni tek disa te meta shume te vogla te partnerit tuaj sepse askush nuk është perfekt. Shihni me mire gjerat thelbësore te cilat kane me shume rëndësi. Beqaret nuk duhet te abuzojnë me joshjen dhe flirtimet sepse do i bëjnë me shume dem vetes sesa do përfitojnë. Ne planin financiar situata do jete me e stabilizuar se me përpara. Peshqit Ata qe kane një lidhje do tregohen shume kërkues dhe posesive me personin qe kane ne krah. Kjo do krijoje shume probleme dhe debate te zjarrta. Ndryshoni sjellje pa qene vone. Beqaret do kenë mundësi vetëm për aventura kalimtare. Situata financiare do filloje te përmirësohet nëse ju i menaxhoni me maturi te ardhurat qe keni dhe ulni shpenzimet.
  [ më shumë ]
KURIOZITETE
 • 28.12.2013, 17:34

  Veliaj dhurata për romët e Shish-Tufinës

  Ministri Erjon Veliaj u shpreh sot se për herë të parë pas 23 vjetësh është dyfishuar ndihma ekonomike për njerëzit në nevojë. Gjatë një vizite në ambientet ku janë srehuar famijet rome në Shish-Tufinë, Veliaj premtoi lehtësira ligjore që familjet rome të mund të përfitojnë strehim. Në fund të takimit ministri shpërndau dhurata për fëmijët e komunuiteti rom.