Trump rikthehet në Facebook dhe Instagram pas dy vjetësh

0
Gjigandi

Komiania “Meta” tha të mërkurën se do të rikthejë llogaritë e ish-presidentit Donald Trump në Facebook dhe Instagram në javët e ardhshme, pak më shumë se dy vjet pasi e pezulloi atë pas sulmit të 6 janarit në Kapitol.

“Vendosmëria jonë është që rreziku për sigurinë publike është zvogëluar mjaftueshëm”, tha në një postim në blog, Presidenti i Meta për Çështjet Globale, Nick Clegg.

“Si e tillë, ne do të rikthejmë llogaritë e zotit Trump në Facebook dhe Instagram në javët e ardhshme. Megjithatë, ne po e bëjmë këtë me barriera të reja për të penguar përsëritjen e shkeljeve”, shtoi ai.

Me llogaritë e tij në Facebook dhe Instagram të riaktivizuara, Trump do të fitojë edhe një herë akses në platformat e mëdha dhe të fuqishme të komunikimit dhe mbledhjes së fondeve, ashtu si ai rrit shanset për kandidimin e tij të tretë për Shtëpinë e Bardhë.

Vendimi, i cili vjen pas një lëvizjeje të ngjashme nga Twitter, gjithashtu mund të ndryshojë më tej peizazhin se si një listë e gjatë e platformave më të vogla në internet trajton llogaritë e Trump.

Union Contact

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse Trump do të shfrytëzojë mundësinë për t’u rikthyer në platformat e Meta. Twitter riktheu llogarinë e Trump në nëntor pas marrjes së tij nga miliarderi Elon Musk, por ish-presidenti ende nuk ka rifilluar të postojë në Twitter, duke zgjedhur të qëndrojë në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social.

Por fushata e Trump në fillim të këtij muaji i dërgoi një letër Metës duke i kërkuar kompanisë që të zhbllokonte llogarinë e tij në Facebook, tha një burim i njohur me letrën për CNN, duke e bërë më të mundshëm kthimin e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu