Trump për hetimet e dhunës në Kongres: Një gjyq kangurësh

0
16
Gjigandi

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka kritikuar hetimin e Kongresit për trazirat e Kapitolit si një “Gjyq Kangurësh”.

Në një deklaratë prej 12 faqesh, ai tha se hetimi ishte krijuar për të shpërqendruar amerikanët nga “katastrofa” e qeverisjes së udhëhequr nga demokratët.

Reagimi i tij erdhi pasi komiteti mbajti dy seanca publike duke akuzuar zotin Trump për një përpjekje për grusht shteti për të qëndruar në pushtet.

Paneli detajoi prova të ndarjeve midis ndihmësve të Trump lidhur me pranimin e humbjes së tij në zgjedhje.

Mbështetësit e zotit Trump sulmuan Kongresin më 6 janar 2021 në një përpjekje për të penguar certifikimin e fitores zgjedhore të Joe Biden. Një hetim i veçantë penal në vazhdim ka çuar në më shumë se 800 arrestime në pothuajse çdo shtet.

“Shtatëmbëdhjetë muaj pas ngjarjeve të 6 janarit, demokratët nuk janë në gjendje të ofrojnë zgjidhje,” tha zoti Trump, në një deklaratë të lëshuar përmes Save America PAC.

“Ata janë të dëshpëruar të ndryshojnë narrativën e një kombi në dështim, pa përmendur as kërdinë dhe vdekjen e shkaktuar nga e majta radikale vetëm disa muaj më parë,” vazhdoi ai, duke aluduar në trazirat që shpërthyen gjatë protestave të drejtësisë racore në SHBA gjatë verës së vitit të kaluar.

“Mos bëni gabim, ata kontrollojnë qeverinë. Ata e zotërojnë këtë fatkeqësi. Ata shpresojnë se këto seanca do të ndryshojnë disi perspektivat e tyre të dështuar.”

Trump akuzoi “pseudo-komitetin e pazgjedhur” për tradhti, duke iu referuar komitetit të përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve të udhëhequr nga Demokratët që ka kryer hetimin vitin e kaluar.

Për pjesën më të madhe të deklaratës, zoti Trump përsëriti akuzat e tij të pabazuara për mashtrim të votuesve. Një pjesë e vogël e rasteve të tilla, që përfaqësojnë një numër të vogël votash në përgjithësi, janë ndjekur penalisht që nga zgjedhjet e nëntorit 2020, por asgjë në asnjë shkallë që mund t’i kishte dhënë zgjedhjet në favor të zotit Biden.

Trump e etiketoi presidentin aktual si “Bayden i Bodrumit”. “Vendi ynë është në një humnerë,” përfundoi ai, duke hedhur poshtë hetimin e Kongresit si një pretekst për ta penguar atë të kandidojë përsëri për presidencën në 2024.

Më herët të hënën, komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve iu shfaq dëshmia video në ditën e dytë të dëgjesave publike nga ish-menaxheri i fushatës Bill Stepien, i cili tha se ndihmësit ishin ndarë në dy ekipe pas zgjedhjeve.

Ai përshkroi një “ekip normal” të atyre që pranuan rezultatet e zgjedhjeve dhe “ekipin e Rudy”, që ndoqi pretendimet për mashtrime zgjedhore të hedhura nga avokati i Trump, Rudy Giuliani.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu