Teknologji

Zbulimi mahnitës: Ne jetojmë në një vrimë gjigante të kozmosit

[ad_1] Shkencëtarët nga Universiteti “Wisconsin-Madison” kanë zbuluar se galaktika jonë, Rruga e Qumështit, ndodhet në një lloj të vrimës së kozmosit. “Vrima” në të cilën Rruga e Qumështit është e gjatë pothuajse dy miliardë vit drite, ndërsa shkencëtarët thonë se në këtë hapësirë ndodhen më pak galaktika, yje, planet dhe …

Lexo më shumë

Zbulohet planeti më i nxehtë në gjithësi

[ad_1] Shkencëtarët zbuluan planetin KELT-9b, e cila është e ngjashme me Jupiterin dhe ka temperaturë 4.600 kelvin (4.327 Celsius), që do të thotë se është për 1.200 kelvin më i ftohtë se Dielli. “KELT-9b e kemi zbuluar në vitin 2014 dhe na duhet mjaft kohë që përfundimisht të konfirmojmë nëse …

Lexo më shumë

Safari i ri i Apple “mbyt” videot irituese

[ad_1] Në internet ka mjaft gjëra irituese dhe nëse lexoni lajme në disa faqe globale menjëherë ju del një video që fillon të emitohet. Nëse vazhdoni të lexoni lajmin, kjo video do t’ju “ndjekë”. Këto klipe irituese shpesh kanë përmbajtje sipërfaqësore me përmbajtjen e tekstit që lexoni dhe shpesh janë …

Lexo më shumë

Amazon përgatit telefonin “e akullt”

[ad_1] Fire Phone nuk arriti të bëhej hit në treg, por kjo nuk e dekurajoi Amazonin, pasi gjiganti amerikan i tregtisë po përgatitet për aventurën e re – Ice Phone. Shitja e pajisjes “së zjarrtë” ishte aq e dobët sa që kompania ndërpreu prodhimin e tij, por tash drejtuesit e …

Lexo më shumë

Kur i bëjnë screenshot Instagramit tuaj

[ad_1] Për adhuruesit e Instagramit kanë ikur kohët kur mund të bëje “screenshot” pa e parë personi në fjalë. Përditësimi i fundit i Instagram do të thotë se përdoruesit tashmë mund të dërgojnë e të marrin foto dhe video përmes DMs së tre, qëzhduken pas 3 sekondash. Tashmë dërguesi do …

Lexo më shumë

Prezantohet seria e re telefonave Galaxy J

[ad_1] Kompania Samsung Electronics prezantoi serinë e re të telefonave të mençur. Galaxy J7, J5 dhe J3 u sjellin përdoruesve performanca të larta në shtëpizën e metaltë, me teknologji të avancuar për kamerë, transmeton KosovaPress. Galaxy J7 ka ekran AMOLED me rezolucion HD, bateri me kapacitet të madh dhe 3GB …

Lexo më shumë

Toshiba sjell në Evropë laptopin Portege X30-D

[ad_1] Toshiba nuk ka prezantuar të gjitha llojet e laptopave të saj në panairin Computex, por kompania vendosi që modelin Portege X30-D ta sjellë në Evropë, transmeton KosovaPress. Laptopi peshon gjithsej 1,05 kilogramë dhe ka trashësi prej 16,4 milimetrave. Çmimi fillestar i laptopit është 1600 euro dhe për këtë shumë …

Lexo më shumë

OnePlus 5 prezantohet më 20 qershor

[ad_1] Kompania kineze OnePlus zyrtarisht konfirmoi se më 20 qershor do të prezantojë telefonin e vet premium OnePlus 5. Kompania u ka dërguar mediave informacionin se ngjarja online do të mbahet në datën e përmendur dhe fjalimi kryesor do të transmetohet direkt. Përveç kësaj, kompania planifikon edhe një numër të …

Lexo më shumë