‘STOP me Plandeminë’!/ ‘Karvani i Lirisë’ i kamionistëve anti-vaksinë ndalet në Kanada! Parlamenti në Otawa rrethohet nga 1.5 mln protestues

0
88
Gjigandi

Botës i ka ardhur më në fund “shpirti në majë të hundës” me Plandeminë dhe diktaturën sanitare të nisur në Kinë dhe të shpërndarë në të gjithë shtete nga një elitë globale miliarderësh perversë që tallen me popujt.

Por duket se revolucioni paqësor anti-vaksinë dhe anti-Plandemi ka nisur pikërisht në shtete ku u duk se popullsia është me e nënshtruar dhe më e “bindur”.

Në SHBA dhe Kanada, popullsia është ndërgjegjësuar në një kohë që është lodhur sakaq me Plandeminë, vaksinat e panumërta me detyrim dhe shtrëngimet e lëvizjes së lirë nga qeveritë.
Hundreds of truckers drove their giant rigs into the Canadian capital Ottawa on Saturday as part of a self-titled 'Freedom Convoy' which started as a protest against vaccine mandates required to cross the US border
Një karvan kolosal që nisi nga SHBA-të sot është ndalur në Kanada, në kryeqytetin e kësaj të fundit, ku mbi 1.5 milionë protestues janë mbledhur që të rrëzojnë diktaturën sanitare të mbështetur edhe nga kryeministri kanadez Trudeau.

“Karvani i Lirisë” siç njihet ndryshe autokolona e kamionistëve kanadezë dhe amerikanë, janë parkuar sot në “Parliament Hill”, në qendër të kryeqytetit kanadez Ottawa, për të protestuar kundër vaksinimit të detyruar për shoferet dhe popullatën.


Demonstrues mbështetës të protestës, marshuan gjithashtu para kryeministrisë dhe zyrës së Justin Trudeau me flamuj kanadezë, të rajonit të Kebek-ut dhe flamuj amerikanë, kundër detyrimit të vaksinimit për të kaluar kufirin Kanada-SHBA.

Me kamionët e parkuar para ndërtesave qeveritare, protestuesit mbanin në dorë kopje të Kushtetutës dhe librave të të drejtave të njeriut, shkruante e përditshmja vendase “Toronto Sun”.

Në të tjera rajone kanadezët tregonin solidaritet me mijëra kamionistët që janë bashkuar në protestë drejt kryeqytetit Ottawa, kundër vaksinimit të detyruar të shoferëve për kalimin e kufirit me SHBA-të.

“Kam ardhur të falënderoj kamionistët që po i kushtojnë protestës kundër vaksinimeve, kohën dhe paratë e tyre. Nuk duam të vaksinohemi me detyrim, kjo duhet të jetë një zgjedhje personale”,- tha protestuesja Louise.

“Të gjitha pasaportat e vaksinës duhet të hiqen, ato janë një ndërhyrje në jetën dhe privatësinë tonë”,- shtoi ajo.

Lëvizja e nisur disa ditë më parë vjen në kundërpërgjigje të kërkesës së qeverisë për vaksinimin e detyruar të shoferëve të kamionit, për kalimin e kufirit me SHBA-të.

Prej 15 janarit Kanadaja i kishte kërkuar punonjësve të shërbimeve thelbësore, të cilët më parë ishin të përjashtuar, të jenë të vaksinuar.

Grupi i kamionistëve arrin në disa mijëra kamionë dhe po vijon rrugën drejt kryeqytetit Ottawa.

Liderët e grupit kanë bërë thirrje për protestë paqësore, por në media përsëritet alarmi për akte dhune nga grupe që kanë kërcënuar më herët. Gjithsesi përballë një turme që e ka kaluar shifrën e 1 milion protestuesve, qeveria e Trudeau-t, është e pa fuqishme të reagojë, ndaj duhet vetëm thjesht të presë…

Canadian Prime Minister Justin Trudeau and his family have left their home in the national's capital Ottawa for a secret location as up to 50,000 truckers gather to protest against the country's vaccine mandate and Covid lockdowns
Days earlier, he had called the truckers headed for the city a 'small fringe minority' before the convoy of hundreds of vehicles grew up to 45 miles long as it made its way to the capital .
The movement received an endorsement Thursday from Tesla and SpaceX founder Elon Musk , who tweeted, 'Canadian truckers rule' and the movement has become a causse celbre for many on the right in the United States
Flying the Canadian flag, waving banners demanding "Freedom" and chanting slogans against Prime Minister Justin Trudeau, the truckers were joined by thousands of other protesters angered not only by Covid-19 restrictions but by broader discontent with the government
There was an enormous clamor as hundreds of big trucks, their engines rumbling, sounded their air horns non-stop. Estimates of the number of truckers range from 10-20,000
Closer to Parliament, families calmly marched on a bitterly cold day, while young people chanted and older people in the crowd banged pots and pans in protest under Trudeau's office windows
Canadian media said the prime minister and his family had been escorted out of their home and taken to a secret location in the capital, with much of the protesters' wrath directed at Trudeau.
Trudeau (pictured) said Friday that the truckers' views -- which he described as anti-science, anti-government and anti-society -- posed a risk not only to themselves but to other Canadians as well

On Saturday morning demonstrators marched up and down the streets in front Prime Minister Justin Trudeau's office waving the Canadian flag in protest of the vaccine mandate for Canadian truckers crossing the U.S border

The Freedom Convoy left from Vancouver to Ottawa on Sunday in protest. They intend to hold a protest in Ottawa upon arriving on January 29

A GoFundMe initiative has already raised $6,365,040 towards the protest since it was launched on January 14, with organizers saying that the money will go toward the gas, food and shelter of the participating truckers

'A lot of people are trying to say that these type of things are done out of anger, but this is actually being done out of frustration towards the things the government is imposing upon Canadian citizens,' a man named Trevor told Global News when the convoy passed through the Balgonie area, declining to give his surname

Hutterites have shown out in numbers not just greet the truckers with signs as they drive by, but to keep them fed

In a list of demands, the organizers of the Freedom Convoy are calling for an end to vaccine passports and for the federal government to respect the rights of the unvaccinated

'It's 70 kilometers long,' Benjamin Dichter, a spokesman for the Freedom Convoy 2022, told the Toronto Sun. 'I have seen footage from an airplane. It's impressive'

A driver gets his pickup truck, with a sign saying 'Oh Canada we stand on guard for thee Freedom', ready for the convoy line in Kingston, Ontario on Friday

On Saturday morning demonstrators marched up and down the streets in front Prime Minister Justin Trudeau's office waving flags- including the Canadian flag marked with the word 'Liberte'

Trucks sit parked on Wellington Street near the Parliament Buildings in Ottowa as truckers and their supporters take part in a convoy to protest vaccine mandates on Saturday

A man carried a US Confederate flag with a semi-truck during the Freedom Convoy protesting Covid-19 vaccine mandates and restrictions in front of Parliament on Saturday

A protestor at the Freedom Convoy protest in front of Parliament wears a 'Freedom' hat as she joins thousands of Canadian truckers against the Covid-19 vaccine mandate

/Burimi: The Sun/Përshtati: Priza.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu