Recetë/ Puding shtëpie

0
Gjigandi

Përbërësit e Pudingut:
90 gramë sheqer

30 gramë niseshte

650 ml qumësht

1 majë lugë çaji me kripë

4 të verdha vezësh

4 lugë çaji me vanilje

Përgatitja e Pudingut Me Vanilje

Merrni një tenxhere të përmasave mesatare dhe përzieni së bashku sheqerin, niseshtenë dhe kripën.

Në një enë tjetër rrihni të verdhat e vezëve dhe më pas shtoni qumështin.

Përziejini mirë dhe shtojini në tenxhere duke u siguruar që të kombinohen mirë me njëri tjetrin.

Nëse në sipërfaqe vëreni grimca të patretura vezësh hiqini me një kullesë të vogël.

Pudingun gatuajeni në një temperaturë mesatare duke e përzier në mënyrë të vazhdueshme deri sa të valojë e të fillojë të trashet.

Lëreni të ziejë për 1 minutë por mos ndaloni së përzieri.

Hiqeni pudingun nga zjarri dhe shtoni vaniljen.

Merrni një lugë druri dhe hidheni pudingun në filxhanë apo gota dhe mbështillini me qese plastike.

Pasi te jenë ftohut nue temperaturë ambjenti, futini në frigorifer (jo tek zona e ngrirjes) dhe mbajini aty për 3-4 orë.

Pudingu me vanilje mund të pasurohet me biskota të thërrmuara ose fara chia nëse dëshironi ta bëni atë pak më të shëndetshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu