Protestues të shumtë u mblodhën para Ministrisë së Jashtme turke kundër vizitës së Blinken

0
Gjigandi

Dhjetra protestues u mblodhën para Ministrisë së Jashtme të Turqisë ku po zhvillonin bisedime ministri i Jashtëm i vendit, Hakan Fidan dhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Protestuesit akuzuan SHBA-në për bashkëpunim në vdekjen e civilëve palestinezë në Gaza, shkruan Al Jazeera.

Më herët, policia shpërndau një grup studentësh që marshuan drejt ministrisë duke brohoritur “Vrasës Blinken, largohu nga Turqia”. Ishte dita e dytë e protestave që denonconin vizitën e Blinken në Turqi.

Të dielën, policia hodhi gaz lotsjellës dhe një top uji ndërsa mijëra protestues pro-palestinezë u përpoqën të hynin në një bazë ajrore të përdorur nga trupat amerikane në Turqinë jugore. Disa qindra protestues marshuan gjithashtu drejt Ambasadës së SHBA në Ankara.

Turqia, anëtare e NATO-s, tërhoqi ambasadorin e saj në Izrael, ndërsa zemërimi rritet për vdekjet e civilëve në Gaza. Presidenti Erdogan citohet të ketë thënë se nuk mund të fliste më me Netanyahun.

RonaTyra

 

p.k\dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu