Po sikur Vuçiq të pajtohet dhe Kurti jo, me propozimin franko-gjerman

0
Gjigandi

Përderisa vëmendja e opinionit vendor është përqendruar në atë se a do ta pranojë Beogradi, pra regjimi i Aleksandra Vuçiqit, propozimin evropian për marrëveshje për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, qëndrimi i Aljbin Kurtit dhe regjimit të Prishtinës po injorohet, d.m.th. deklaroi qëndrimin se edhe propozimi edhe dialogu janë në rregull nëse nënkupton “njohje reciproke”.

Nga versionet e ndryshme të këtij propozimi, të quajtur më parë propozimi “Scholz-Marcon”, sipas liderëve gjermanë dhe francezë, tashmë është e qartë, pothuajse e vetmja gjë, se nuk do të nënkuptojë njohjen e Serbisë, por do të nënkuptojë. mosndërhyrja në hyrjen e Kosovës në institucionet ndërkombëtare.

 

Karrigia për Prishtinën në organizatat ndërkombëtare, pa njohjen e Beogradit, paraqet një zgjidhje kompromisi mes dy qëndrimeve të kundërta – Kosovës, e cila dëshiron sovranitet mbi të gjithë territorin dhe shtetësinë e rrumbullakosur, pra njohjen e Serbisë dhe Beogradit zyrtar, për të cilën. kjo procedurë është e papranueshme.

 

Union Contact

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu