Një Wagner i ri me Prigozhin të ri, çfarë po synon Putin?

0
Gjigandi

Forcat e armatosura ruse po shtojnë përpjekjet e tyre për të rekrutuar veteranë ushtarakë të grupit paraushtarak Wagner.

Katër ish-të burgosur rusë që luftuan si pjesë e Wagner-it në Ukrainën lindore i thanë New York Times se kanë marrë ftesa për kontrata të reja javët e fundit.

Tre ish-luftëtarë i thanë Times se ata ishin dërguar në gardën kombëtare të Rusisë Rosguard, e cila fillimisht ishte menduar si një forcë e pasme. Rosguardi u bë e njohur gjatë pushtimit të Ukrainës nën udhëheqjen e Viktor Zolotov, një ish-truproje i Presidentit Vladimir Putin.

“Wagner bëhet zyrtarisht një njësi e Rosguard-it”, thuhej në tekstin e rekrutimit, i cili u pa nga Times.

Rosgvardija përpiqet të prezantohet si pasardhëse e Wagner-it dhe forcës paraushtarake të Kremlinit. Wagner më parë rekrutonte të dënuar burgu që shkonin në luftë në këmbim të një faljeje. Suksesi më i madh i Wagner-it ishte kapja e qytetit të Bakhmutit në Ukrainën lindore, i cili i dha Rusisë fitoren e vetme të rëndësishme ushtarake.

RonaTyra

Menjëherë pas kësaj në qershor, rivaliteti midis Yevgeny Prigozhin dhe komandës së lartë ruse u përshkallëzua kur themeluesi i Wagner-it dërgoi disa mijëra trupa për të marshuar në Moskë. Pas rebelimit, Prigozhin mblodhi besnikë në Bjellorusi, por vazhdoi të udhëtonte nëpër Rusi. Rrëzimi i aeroplanit në të cilin Prigozhin po udhëtonte me bashkëpunëtorët e tij më të afërt në gusht u cilësua nga zyrtarët perëndimorë si një atentat.

Vdekja e tij çoi në ngritjen e Zolotovit. Menjëherë pas rebelimit të Wagner-it, Zolotov njoftoi se Rosguardia do të merrte armë të rënda. Është një lloj ndihme që gëzonte Wagner ndërsa Prigozhin ishte pro Kremlinit.

Një punonjës rajonal i Rosguard-it, i cili foli në kushte anonimiteti, tha së fundmi se forca kishte ngritur një brigadë speciale për të akomoduar ish-të burgosurit që luftuan në anën e Wagner-it. Televizioni shtetëror rus tregoi në një video këtë muaj se ish-anëtarët e Wagner-it po stërviten në njësinë taktike Akhmat të Rosguard-it në Çeçeni.

“Ne shpëtuam absolutisht gjithçka,” i tha kanalit televiziv RT një luftëtar i dyshuar, i cili mbante shenjat Wagner dhe Ahmat në uniformën e tij. “Ne jemi të njëjtë si më parë”. Pretendimet nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur, por ato vunë në dukje qëllimin e rekrutimit të Wagner-it.

Raportet jozyrtare tregojnë gjithashtu se ushtria ruse është e interesuar të rekrutojë wagnersa. Gazeta e pavarur ruse e lajmeve Important Stories publikoi një dokument qeveritar këtë muaj që thoshte se anëtarët e Wagnerit ishin një grup i synuar.

Rekrutimi i wagneritëve është një tregues i qartë i lëvizjes së Kremlinit për të shmangur një raund tjetër mobilizimi masiv. Gjatë vitit të kaluar, 100,000 njerëz janë ftuar për t’u bashkuar me ushtrinë ruse, por tani, duket se Putini është i kujdesshëm për të bërë një ftesë publike përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

 

j.l./ ABC24.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu