Nga ftohja e deri te sëmundjet më të rënda, provojeni edhe ju çajin mrekullibërës

0
Gjigandi

Kemi hyrë në një stinë ku pija më e konsumuar është çaji, pasi në ditët e ftohta një pije e ngrohtë edhe  e ëmbël është mjaftë e dëshiruar.

Keni dëgjuar ndonjë herë për çajin e rigonit.

Çaji i rigonit mund të përgatitet nga bimë të freskëta ose të thata, 1 deri në 2 lugë rigon hidhen në ujë të vluar.

Lëreni të pushojë për rreth 5 minuta, më pas kullojeni dhe pijeni.

Rekomandohet të pini një lugë çaji rigon në ditë për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të rënda.

Çaji i rigonit mund të trajtojë ose lehtësojë:

Mbytje

artriti

kollë të ftohtë

dhimbje muskulore

dhimbje dhëmbi

aknet

alergjitë

fryrje

lodhje

dhimbje koke

dhimbje në vesh

problemet e zemrës

infeksionet e traktit urinar

dhimbje menstruale

Do t’ju duhen

4-6 lugë gjelle gjethe të thata rigon

3 gota ujë

një fetë limoni

pak mjaltë

Përgatitja:

Rigonin e hedhim në ujin e vluar, e lëmë të ziejë, më pas e heqim nga soba dhe e lëmë të qëndrojë për rreth 4 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Hidhni limon dhe mjaltë në çaj të kulluar dhe të ftohur. Pini gjatë gjithë ditës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu