Kërcënon Moska: Do ti përgjigjemi NATO-s që vendosi përforcime në Europë

0
22
Gjigandi

Rusia tha të mërkurën se nuk do të frikësohej nga përforcimet ushtarake të SHBA-së në Evropë, ndërsa tensionet po rriten rreth ndërhyrjes ushtarake të Moskës në Ukrainë.

“Unë mendoj se ata që propozojnë zgjidhje të tilla janë nën iluzionin se do të jenë në gjendje të frikësojnë Rusinë, disi ta frenojnë atë – ata nuk do të kenë sukses,” u tha gazetarëve zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov.

“Siguria e vendeve ku do të shfaqen kontingjente shtesë nuk do të forcohet. Perspektiva e stabilizimit do të jetë e largët. Rreziqet do të rriten”, shtoi ai.

Ai tha se Rusia do të përgjigjet.

“Ne kemi aftësitë dhe burimet,” shtoi Ryabkov, duke kërcënuar me hakmarrje. “Tani ajo që po ndodh sigurisht që do të çojë në masa kompensuese nga ana jonë.”

Udhëheqësit e NATO-s u caktuan të mërkurën për të ftuar Finlandën dhe Suedinë për t’u bashkuar pasi Turqia hoqi kundërshtimet. Aleanca synonte të rindërtonte mbrojtjen e saj në një samit të dominuar nga ndërhyrja e Moskës në Ukrainë

Rusia nuk është e “frikësuar” nga kjo lëvizje, shtoi Ryabkov, duke sqaruar se Uashingtoni “mund ta kishte shmangur një përshkallëzim të tillë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu