Ja çfarë ju frenon oreksin dhe ju ul peshën, mjafton 30 gramë në ditë

0
Gjigandi

Bajamet mund t’u të frenojnë oreksin dhe të ulin peshën, pohojnë studiuesit nga Universiteti i Australisë Jugore. Sipas gjetjeve të një grusht bajame në vend të një rostiçeri të pasur me karbohidrate reduktoi marrjen e energjisë me gati 76 kalori.

Vetëm30-50 gramë bajame në ditë mund të jetë shpëtimtar në rregullimin e oreksit, ndërsa lufton epideminë e obezitetit që përkthehet në 9 miliardë të rritur mbipeshë në mbarë botën, 650 milionë prej të cilëve janë obezë. “Përqindjet e mbipeshës dhe obezitetit janë një çështje kryesore e shëndetit publik dhe rregullimi i oreksit nëpërmjet përgjigjes më të mirë hormonale mund të jetë çelësi për menaxhimin optimal të peshës, ” tha Dr. Sharayah Carter.
Sipas saj, hulumtimi tregoi se bajamet shkaktuan ndryshime në nivelet e hormoneve stimuluese të oreksit dhe kështu me sa duket reduktuan oreksin dhe çuan në më pak konsumim të ushqimit.

Studimi tregoi se njerëzit që hanin bajame kishin:

47% nivele më të ulëta të C-peptidit si një përgjigje pas ngrënies, e cila shoqërohet me ndjeshmëri më të madhe ndaj insulinës dhe rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare)

18% nivele më të larta të polipeptidit insulinotropik të varur nga glukoza (GIP), 39% të glukagonit dhe

Union Contact

44% të polipeptidit pankreatik.

Glukagoni është një hormon që dërgon sinjale të ngopjes në tru, ndërsa polipeptidi pankreatik ngadalëson tretjen duke rezultuar në uljen e marrjes së ushqimit. Së bashku ato nxisin humbjen e peshës .

Bajamet janë të pasura me proteina, fibra dhe acide yndyrore të pangopura, duke i bërë ato një ” snack fantastik të shëndetshëm që mund të përfshihet në dietën e përditshme “, sipas Dr Carter, i cili shtoi se me ndryshime të vogla, të qëndrueshme dhe pozitive të stilit të jetesës ne mund të përmirësojmë në përgjithësi të shëndetit në afat të gjatë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu