Ishte kandidat i vetëm, Skënder Gjinushi rizgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave

0
Gjigandi

Skënder Gjinushi rizgjidhet sërish në krye të Akademisë së Shkencave.

Ai ishte kandidat i vetëm dhe 53 votuan për kreun akademik. 51 vota ishin pro Gjinushit për këtë post dhe 2 kundër.

Kjo mbledhje u bë ditën e sotme në mënyrë krejt të papritur dhe pa njoftuar mediat dhe publikun.

I vetmi që u deklarua kundër procedurave të sotme ishte akademiku Artan Fuga.

Projektligji që parashikon ndryshime në ligjin e 2019-ës “Për Akademinë e Shkencave” u prit me kritika nga opozita dhe shumë akademikë, për formulimin që lidhej me mandatin e kryetarit të ASH-së.

RonaTyra

 

j.l./ ABC24.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu