Indi/ Shembet ura vetëm pak ditë pas rihapjes, 137 viktima mes tyre edhe fëmijë

0
Gjigandi

9 persona u arrestuan të hënën në lidhje me shembjen e një ure për këmbësorë në Indinë perëndimore që vrau të paktën 137 persona, u tha nga policia.

Ura, e cila ishte rihapur ditë më parë pas rinovimit, u shemb të dielën në mbrëmje, duke bërë që qindra të bien në lumë ose të kapeshin pas rrënojave ndërsa bërtisnin për ndihmë në errësirë.

Të nëntë, të gjithë të lidhur me një kompani që mirëmbante urën në Morbi, po hetoheshin për vrasje me faj që nuk përbënte vrasje, tha në një deklaratë oficeri i lartë i policisë Ashok Kumar Yadav.

Turmat në vend kishin festuar ditën e fundit të festës Diwali. Pamjet e kamerave CCTV treguan strukturën gati 150-vjeçare duke u lëkundur – me disa njerëz që me sa duket e tundnin qëllimisht – përpara se të lëshonte rrugën papritmas.

“Ne ishim të gjithë duke qëndruar në urë së bashku kur ajo u drodh dhe u përplas papritmas. Dëgjova britma dhe një goditje të fortë dhe më pas pati heshtje. Pastaj ngadalë qan dhe ulërimat,” i tha AFP i mbijetuari Madhvi Ben, 30 vjeç.

Ben tha se njëra nga këmbët e tij ishte “ngatërruar në një litar çeliku”, duke e lënë atë pothuajse tërësisht të zhytur në ujë dhe duke luftuar për t’u çliruar.

“Më bllokova disi hundën dhe u tërhoqa dhe lëshova këmbën nga teli, rrëmbeva një tel tjetër dhe u ngjita në mbetjet e urës.

“Dikush më kapi dorën dhe më nxori nga uji para se të arrija në bankë”.

Shefi i policisë lokale P. Dekavadiya tha se deri të hënën pasdite numri i të vdekurve nga katastrofa në shtetin e lindjes së kryeministrit Narendra Modi, Gujarat, ishte rritur në 137.

Ata përfshinin rreth 50 fëmijë, më i riu ishte një djalë dy vjeçar.

Një deputet lokal, Kalyanji Kundariya, tha për mediat se kishte humbur 12 anëtarë të familjes në aksident, duke përfshirë pesë fëmijë.

“Trupi i vëllait tim u peshkua në orën 21:00 dhe trupi i kunatës sime u gjet në orën 1:00 të mëngjesit,” i tha AFP-së tregtari i tekstileve Puneet Pitroda, 35 vjeç, në krematoriumin e Morbit të hënën.

“Autoritetet janë plotësisht përgjegjëse për tragjedinë. Ata lejuan qindra të mblidheshin në urë kur ajo kishte një kapacitet për të mbajtur vetëm një numër të vogël,” tha ai.

“Nuk do ta harrojmë kurrë këtë natë”.

Autoritetet nisën një operacion shpëtimi menjëherë pas shembjes, me varka dhe zhytës që po kërkonin lumin gjatë gjithë natës dhe gjatë të hënës.

Ura, 233 metra e gjatë dhe 1.5 metra e gjerë, u përurua në vitin 1880 nga autoritetet koloniale britanike dhe u bë me materiale të dërguara nga Anglia, thuhet në raporte.

Departamenti turistik i Gujarat e përshkruan “urën e madhe të varur” rreth 200 kilometra (120 milje) në perëndim të qytetit kryesor të shtetit, Ahmedabad, si një “mrekulli artistike dhe teknologjike”.

Sandeepsinh Jhala, zyrtari kryesor i bashkisë Morbi, tha se urës nuk i ishte lëshuar një certifikatë sigurie pasi ishte mbyllur për muaj të tërë pune riparimi.

Raportet emëruan firmën përgjegjëse si një njësi të grupit Oreva me bazë në Gujarat, i cili e përshkruan veten si prodhuesi më i madh në botë i orëve, dhe gjithashtu prodhon produkte ndriçimi dhe biçikleta elektronike. Kompania nuk mund të kontaktohej menjëherë për koment.

Modi, i cili do të vizitonte faqen të martën, tha se ai “rrallëherë mund të ketë përjetuar kaq shumë dhimbje në jetën time”.

Presidenti rus Vladimir Putin ka dërguar ngushëllimet e tij. Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida tha se ishte “thellësisht i pikëlluar” ndërsa Nepali, Butani dhe Britania gjithashtu dërguan mesazhe mbështetjeje.

Aksidentet nga infrastruktura e vjetër dhe e mirëmbajtur keq, duke përfshirë urat, janë të zakonshme në Indi.

Në vitin 2016, rrëzimi i një mbikalimi në një rrugë të frekuentuar në Kalkuta vrau të paktën 26 njerëz.

Pesë vjet më parë, të paktën 32 njerëz humbën jetën kur një urë e mbushur u shemb në vendpushimin kodrinor të Darjeeling.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu