Gjashtë ambulanca me të plagosur kaluan nëpërmjet vendkalimit Rafah

0
Gjigandi

Gjashtë ambulanca me njerëz të plagosur mbërritën sot në Egjipt nga Rripi i Gazës përmes pikës kufitare Rafah, tha një zyrtar për AFP, pas evakuimeve të përsëritura nga enklava palestineze nën granatimet e vazhdueshme nga ushtria izraelite. Të plagosurit pritet të transferohen në spitalet e Egjiptit. Largimi i shtetasve të huaj, përfshirë 55 egjiptianë, të bllokuar në Gaza gjithashtu pritej të rifillonte sot, tha një zyrtar egjiptian në kushte anonimiteti.

Gjashtë ambulanca me të plagosur mbërritën në anën egjiptiane të Rafahut. Të plagosurit janë ekzaminuar para se të dërgohen në spitale”, shtoi ai. Më herët gjatë ditës së sotme, qeveria e lëvizjes islamike palestineze Hamas, e cila sundon Gazën, njoftoi rihapjen e vendkalimit Rafah, i cili lidh Rripin e Gazës me Egjiptin, për të evakuuar të huajt dhe mbajtësit e pasaportave të huaja të bllokuar në enklavën palestineze.

Kalimi ishte i hapur për tre ditë, të mërkurën, të enjten dhe të premten, duke lënë jashtë dhjetëra palestinezë të plagosur dhe qindra mbajtës të pasaportave të huaja përpara se Hamasi të vendoste ta mbyllte përsëri. Hamasi e kishte kushtëzuar rihapjen nga ana e tij me sigurimin e kalimit të sigurt të ambulancave në Rafah pas granatimeve vdekjeprurëse të Izraelit ndaj një ambulance në qytetin e Gazës.

Burime në qeverinë e Hamasit shpjeguan se kalimi u rihap pas sigurimit të marrëveshjes së Izraelit, falë ndërmjetësimit egjiptian për kalimin e 30 të plagosurve. Nga ana egjiptiane e vendkalimit, ambulancat hynë për të transportuar të lënduarit, thanë dëshmitarët okularë.

Të dielën, Uashingtoni njoftoi se më shumë se 300 banorë ose vizitorë të përhershëm të SHBA dhe anëtarët e familjeve të tyre ishin evakuuar që nga e mërkura në Rafah. Rreth 100 britanikë ishin gjithashtu në gjendje të largoheshin nga Rripi i Gazës, sipas qeverisë britanike. Nga ana e tij, Egjipti tha se ka ndihmuar në largimin e “rreth 7000” të huajve dhe mbajtësve të pasaportave të huaja nga Rripi i Gazës.

RonaTyra

 

p.c. / ABC24.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu