Emigrantët me gomone drejt Britanisë/ Ministri Jenrick: Ideja e kthimit sjell shumë kufizime, do tërhiqemi

0
Gjigandi

Planet për të përdorur taktikat e shtytjes kundër gomoneve në Kanal janë hedhur poshtë nga Ministria e Brendshme. Kjo është konfirmuar ditën e djeshme nga ministri i imigracionit Robert Jenrick. Ai tha se pas analizave është zbuluar se ideja e kthimit të gomoneve ka vetëm kufizime.

Jenrick tha se propozimet ishin “tërhequr” dhe nuk kishte “nuk kishte plane aktuale” për t’i vënë ato në veprim. 426 emigrantë kaluan Kanalin ditën e hënë, shifra më e lartë për këtë javë. Kjo e çon totalin që nga fillimi i vitit në 42,588, krahasuar me 28,526 në të gjithë vitin 2021, shkruan Daily Mail.

Një numër tjetër i pakonfirmuar mbërriti dje pavarësisht dukshmërisë së dobët në korsinë e ngarkuar të transportit.

Komentet e ministrit duket se përcaktojnë një vijë përfundimtare për masat e kthimit, të cilat qeveria franceze këmbëngul se shkelin ligjin ndërkombëtar detar.

Ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel pranoi në muajin prill se taktikat e kthesës ishin lënë në njërën anë. Por ajo insistoi se ato do të mbeten nën shqyrtim.

Union Contact

Jenrick tha në një përgjigje me shkrim parlamentare: “Ka rrethana të kufizuara në të cilat varkat e vogla mund të rrotullohen të sigurta në Kanalin Anglez. Në funksion të kësaj, politika është tërhequr aktualisht dhe nuk ka plane aktuale që taktikat e kthesës të rifuten nën përparësinë e mbrojtjes.”

Planet nuk po merren parasysh, tha dje TUES një burim i Zyrës së Brendshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu