Deklarata e fortë e kryeministrit italian: Gabimi i spitalit përhapi koronavirusin

0
247
Gjigandi

Italia është duke kaluar një periudhë të vështirë me situatën e koronavirusit.

Deri më tani në shtetin fqinj janë raportuar 7 të vdekur dhe 232 të infektuar.

Kryeministri Giuseppe Conte, duke folur në selinë e Mbrojtjes Civile, ka bërë të ditur se një gabim spitalor, që nuk ka ndjekur protokollet e duhura ka sjellë edhe situatën e rëndë. Ai ka shtuar se kjo nuk i ka penguar ta bëjnë punën siç duhet dhe të marrë masa drastike.

Konte u shpreh:

Ne nuk marrim asgjë lehtë, përndryshe nuk do të kishim marrë masa jashtëzakonisht të rrepta. Ne nuk mund të parashikojmë përparimin e virusit. Ai pati një shpërthim të madh dhe u nga një strukturë spitalore që nuk është plotësisht e veta sipas protokolleve që rekomandohen në këto raste. Kjo ka kontribuar në përhapjen, ndërkohë, ne po vazhdojmë me kujdes dhe ashpërsi maksimale.

Kryeministri Giuseppe Conte, gjithashtu foli për ndikimin e koronavirusit në ekonominë italiane.

Ai shtoi:

Mund të ishte shumë i fortë, në këtë moment mund të parashikojmë që do të ketë një ndikim negativ në ekonomi.

Ministri i ekonomisë ka urdhëruar pezullimin e pagesave, taksave dhe taksave të mbajtura për qytetarët dhe bizneset që janë në zonën e kuqe. Githashtu është rënë dakord me shoqatën bankare për pezullimin e kësteve të hipotekave për njerëzit që jetojnë në zonën e kuqe.

Burimi: tgcom24

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu