Camorra, bosi Cosimo Di Lauro vdiq sot në burgun e Milanos

0
Gjigandi

Bosi Cosimo Di Lauro vdiq sot në burgun e Operas në Milano. Ai ishte i ndaluar në 41bis që nga viti 2005. Shkaqet e vdekjes së djalit të “Ciruzzo ‘ose milionerit” nuk dihen dhe flitet se është kërkuar një autopsy.

Lajmi për vdekjen iu komunikua në shtyp në orën 7.10 nga drejtuesit e burgut avokatit mbrojtës.

Cosimo ishte 49 vjeç dhe u burgos me sisitemin 41 bis për shumë vrasje. Mbrojtja ka bërë të ditur se ka kërkuar disa herë ekspertizë për Di Lauro për dyshime për çrregullime psikike .

 Figura e Cosimo Di Lauro, djalit të Paolo Di Lauro, një  superbos në veri të Napolit dhe  kreu i një karteli kriminal kishte frymëzuar personazhin e Genny Savastano në serialin televiziv Gomorrah. . Arrestimi i Cosimo ishte gjithashtu shumë ndikues nga pikëpamja “skenike”. Camorrista  u shfaq me një xhaketë lëkure, flokë të gjatë, sigurisht një burrë që nuk kaloi pa u vënë re, ndryshe nga babai i tij Paolo, i fiksuar për t’u dukur si një njeri i zakonshëm, i harruar, madje i neveritshëm për përdorimin e telefonit nga frika e përgjimeve. Paolo Di Lauro u arrestua me kokën ulur për të shmangur blicet e fotografëve, ndërsa Cosimo pothuajse i sfidoi ata duke i parë lentet në fytyrë.

 Nga pikëpamja e ‘peshës’ në Secondigliano Camorra, roli i Cosimo ishte vendimtar: ai konsiderohej i pamëshirshëm. Vite më vonë, i penduari Salvatore Tamburrino,  një njeri i besuar nga Ciro dhe Marco Di Lauro, i njohur si “F4” duhej të dëshmonin, duke folur për një vrasje:

Union Contact

 Sipas hetuesve, roli i Cosimo Di Lauro ishte vendimtar për shpërthimin e Parë Scampia , i cili gjakosi Napolin dhe provincën e saj në fillim të viteve 2000. Lufta, kanë rindërtuar hetuesit, ishte pasojë e vendimit të “Cosiminos”, i cili pasi mori frenat e klanit, zëvendësoi pjesën më të madhe të elitës së klanit me besimtarë të tij.

 Në mars 2022, Cosimo Di Lauro u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjet e Raffaele Duro dhe Salvatore Panico (22 janar 2004 në Mugnano) dhe për atë të Federico Bizzarro (27 Prill 2004 në Qualiano; djali i Ciruzzo.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu